Windows Mu Dediniz?

W

Birkaç gündür internet ile olan bağlantımı kestim ve işletim sistemlerine verdim kafayı. Yaklaşık 2 aydır birçok işletim sistemini elime almıştım. Linux platformundan, Windows’a kadar hemen hemen tüm işletim sistemleri, hem de farklı versiyonları ile (32&64 bit) elimde mevcuttu.

Her birini tek tek yükledim. Hepsi için de ayrı ayrı sürücüleri yükleyip, dosya transferi, stabil çalışma gibi, birçok duruma göz attım. Sonunda, seçtiğim işletim sistemini diğer işletim sistemlerindeki özellikleri dahil etmeye gelmişti ki; en çok burada zorlandım sanırım. Linux’un (özellikle Ubuntu) bazı özelliklerini dahil edemedim, üzgünüm.

screenshot1

Yukarıda gördüğünüz 2 günlük çalışmanın sonucudur. Elbette sadece bunu yapmak birkaç saat sürebilir. Fakat, fikir olarak bu aşamaya gelmek pek de kolay olmadı açıkcası. Bir ekran görüntüsü daha, açık arkaplan ile:

screenshot5

Ekranda gördüğünüz her şeyin rengi; transparan ayarı, başlık vs. zımbırtıları ile istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Gelelim bunu nasıl yaptığıma. Gerekenler:

1. Vista Ultimate (64 bit yani): Çünkü efendim ekranda gördüğünüz eklentiler 32bit bir işletim sistemde tutarsızlık yapıyor. Yaklaşık 4 saat kullandıktan sonra hata verip, kendini kapatabiliyor. Hatta mavi ekran hatalarına bile sebep oluyor. Sırf bu yüzden 64 bit ve Vista Ultimate.

2. Stardock – Objectdock: Sadece ekranın en altında gördüğünüz kısım bu programa ait. Vista’nın her sürümü ile güzel çalıştığını iddia etse de, yukarıda problemlerden bahsettim. Xp’de de performansı fena sayılmaz. (http://www.stardock.com/products/objectdock/)

3. Stardock – Fenses: Efendim o kutucuklara simgeleri eklemek için kullandığımız programın adı da Fences. Bunun Xp’de bazı sorunları var. Sık sık hata veriyor, bazı modüller tam çalışmıyor. (http://www.stardock.com/products/fences/)

Gelelim önerilere:

– Arkaplana bir Eva Mendes’in ne kadar güzel durduğunu söylememe gerek var mı?

– XP için kullanmanızı önermem. Ram kullanımını iyi yapamamışlar, çok fazla yoruyor bilgisayarı.

– İlla ki Vista mı? Evet. Ama gözünüz korkmasın. 64 bit Vista’da şu an için sorun yok (30 saatlik tecrübe).

– W7 nerede? Dağa kaçtı gibi bir cevap yok. W7’nin güzelim arayüzü varken böyle bir şeyi yüklemek yanlış olurdu. Ben neden yüklemedim? HD Audio Codec sorunu yaşadığım için.

– İsteğinize bağlı olarak Fences programının birçok ayarını değiştirip, çok farklı görünümler elde edebilirsiniz.

Performans notları:

Şu anda kullanılan bellek: 910 mb. (Tarayıcı [3 sekme] + Gtalk + WMP açık)
İşlemciyi ayar yapmadığınız zamanlarda neredeyse hiç kullanmıyor.
Dizüstü bilgisayarlar için; şarj süresini hiç kısıtlamıyor. İki defa denedim.

Konuyla ilgili olarak her türlü mevzuyu yorumlardan dürtebilirsiniz, arkplanlar dahil. Mutlaka geri dönüş yaparım. Programların neredeyse altında girip üstünden çıktım. Açıklamalar yetersiz olabilir, biraz da kullanıcı tecrübesi edinmek gerek.

Görüşlerinizi bekliyorum, yapacaklara kolay gelsin.

15 Yorum

 • Oğulcan benim kafam karıştı aslında. Şimdi bütün sistemleri ele aldığından bahsederek konuya giriş yapmıssın fakat sonrasında da eklentileri konu etmissin 🙂

  Herneyse konu eklentilerden oluştuğuna göre, açıkcası eklenti kullanarak windows’u bu hale getirmek yerine direk MAC işletim sistemini yüklemek daha iyi olacaktır diye düşünüyorum 🙂

 • İşte tam istediğim bir masaüstü.Sanırım yeni aldığım kasa bu sistemi çok güzel çalıştıracak bir sistem.
  Ayrıca sana birkaç sorum olacak madem işletim sistemlerinin hepsini test etmişsin:

  4GB RAM – AMD Phenom II x4 3.00 Ghz bir sisteme sahibim.Şuan Windows XP kullanıyorum ve RAM 3,25 GB olarak gözküyor.Bunun nedenini biliyorum.Vistaya geçersem tam olarak 4 GB’ı kullanabileceğimi biliyorum ancak Vista’ya geçmek istiyorum ama bazı sitelerde gördüğüm yorumlara göre Vista’da yavaşlama bazı oyunları kaldırmama gibi özelliği var.Böyle bir sistemde böyle sorunlar olur mu?
  Ayrıca şuan kullandığım XP’nin yanına bir de Vista kursam olur mu?

  Bir de şu açık olan Gtalk adresini vermen mümkün mü? 🙂

 • Mert; 4gb ram varken artık 64bit kullanmanın zamanı gelmiş. Vista Ultimate 64 bitin sağlamını bulursan -ki var her yerde- hemen yükle ve kullanmaya başla. Henüz hiçbir sorun görmedim, 2 gün oldu. Gayet güzel çalışıyor. Birkaç eksiği var, onları da güncellemeler hallediyor. XP – Vista’yı aynı anda kullanmak için -ultimate için- boot farklılığını kaldırmak gerekiyor. Bununla ilgili bir yazı yazacağım. Ama Vista’ya alıştıktan sonra gerek yok. Gtalk: junkchorn.

 • İbrahim, onun bazı sorunları oluyormuş. Şimdi şöyle; ben diğer işletim sistemlerinde beğendiğim özellikleri, en stabil gördüğüm işletim sistemine eklemeye uğraştım. Ortaya da bu çıktı.

 • Sağol abi tamamdır. Ram takviyesi yapmayıda düşünüyorum ama benim ramim 1 Gb + 1 Gb şeklinde. 2 Gb lık alsam 3 olacak. Acaba 4 GB ram varmı.:p

  Yani 4+1 olur 5 GB olur.

 • merhaba wordpress temeları indirim web yapmak istiyorumda tema indirdim kullanmak için bi program yüklemem gerekiyormu yardımcı olursan sevinirim….

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler