PageRank Değerini Taşımak

P

Google Logo PagerankBir sitenin PageRank değerini hiçe sayarak, içeriğiyle birlikte, başka bir siteye taşımak hep riskli görülmüştür.  Malum yıllardır alınan linkler, Google’dan gelen ziyaretçiler tehlikeye girebilirdi. Sandbox denen illet var bir de.

JunkChorn.info’dan, Oğulcan.org’a geçerken bunların hepsi beni korkutuyordu. PageRank 5 değerini hiç sayıp da burada yazmaya başlamak kolay olmadı. Ama korktuğum başıma gelmedi ve Google sadece 10 gün içerisinde eski PR değerini verdi. Peki bu nasıl oldu?

Öncelikle ‘301 Yönlendirmesi‘ denilen ve Google tarafından tavsiye edilen yöntemi uyguladım:


RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.junkchorn.info/$ [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://www.ogulcan.org/$1 [L,R=301]

Yukarıdaki kodları kendinize göre düzenleyip, .htaccess dosyasına aktarırsanız 301 Yönlendirmesini uygulamış olursunuz. Bunun için Cpanel’i veya diğer yönetim panellerini de kullanabilirsiniz.

Ardından, Google Webmaster Tools içerisinde ‘Adres Değişikliği’ seçeneğini kullanarak, direk Google’a sitenizin adresini değiştiğini tanıtabilirsiniz. Tabii bunun için iki sitenin de hesabınıza eklenmiş ve doğrulanmış olması gerek.

Benim yaptıklarım bu kadar. Sonuç: Eski Pagerank değeri yeni siteye başarıyla taşındı. Üstelik eski sitenin de bir süre daha değeri aynı kalıyor.

Konuyla ilgili detay:
301 Yönlendirmesi – TEAkolik
Neden Oğulcan.org?

23 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler