Facebook Gizlilik Ayarları

F
[adsense_id=”1″]

Daha önce Facebook, güvenlik ve gizlilik değişiklikleri yaptığında bunlardan bahsetmiştim ve birkaç detay aktarmıştım. Bu yazılardan sonra duvar ayarları ve gizlilikle ilgili çok fazla soru gelmeye başladı. Ben de hepsini toparlayıp bu yazıda açıklamayı uygun gördüm.

Facebook’ta arkadaş listesi oluşturma:
Arkadaşlar sayfasından bir arkadaş listesi oluşturup; bilgi gizliliği, duvar kapatma ya da uygulama davetleri gibi özel durumlar için listeleri kullanabilirsiniz.
Mesela ben, sık etkinlik oluşturan birisi olarak, Isparta isminde bir liste oluşturdum ve üniversitede gerçekleşen etkinlikler için ilgilenen herkesi listeye ekledim. Böylece bir etkinlik olduğunda tek tek seçmeden, direkt tüm listeyi davet edebiliyorum. Bunu aile ya da iş arkadaşları şeklinde de düzenleyip kullanmak mümkün.

Facebook’ta arkadaş listesini gizleme:
Gereken sayfa – Sayfadan “Arkadaş listeni görme” kısmını dilediğiniz gibi düzenleyerek, arkadaş listenizi kapatabilirsiniz. Tamamen kapatmak için “yalnızca ben”  seçeneğini ya da listelere göre açmak için belirteceğini liste adını seçebilirsiniz.

Facebook’ta duvarı sınırlandırma:
Facebook’un güzelliklerinden bir tanesi de, gönderilerinizin (fotoğraf – video – durum güncellemesi) dilediğiniz kişilere görünmesini sağlayabilmeniz. Arkadaş listelerinizi ayarladıktan sonra, paylaşımı yapmadan önce “Paylaş” butonunun hemen yanında çıkan seçeneği (kilit simgesi) kullanarak arkadaş listelerine ya da kişiye özel sınırlandırmayı kullabilirsiniz.

[adsense_id=”2″]

Facebook’ta duvarı kapatma:
Bir üstteki durumdan farklı olarak, arkadaşlarınızın duvarınıza yazmasını da engelleyebilirsiniz. Bunun için “Arkadaşlarımın yazdığı Duvar yazılarını görebilme” seçeneğini özelleştirebilirsiniz. Dikkat: Doğum gününüzden önce düzeltmeniz, faydanıza olacaktır.

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler