8 Faydalı ve Eğlenceli RSS Adresi

8

Önceki yazıda Chrome eklentilerine yer vermiştim, listeler ve maddeler güzeldir diyerek devam ediyorum. Eğlenerek ve öğrenerek takip ettiğim rss adreslerini paylaşmak istedim:

1) National Geographic – Photo of the Day:  National Geographic’ten her gün ayrı bir doğa fotoğrafı. Geriye doğru harika arşiv var. Boyutları da fena değil.

2) Learn Something Every Day:  İlk rss gibi fakat bu sefer her gün görseller eşliğinde az bilinen gerçekleri aktarıyor. Facebook’ta “Her gün 1 bilgi” türevi grupların ilham ve takip kaynağı burası.

Tom & Jerry’nin gerçek isimlerinden tutun da, 1800’den önce ayakkabıların iki ayak için de aynı tip üretildiğine dair bir sürü -bazen gereksiz- bilgi. Yapacak bir şey bulamayınca vakit öldürmeye(!) bire-bir.

Yandaki de, Londro’daki araçların ortalama hızının saatte yalnızca 7 mil olduğundan bahsediyor. Yani saatte yaklaşık 11 kilometre. Bu yol, sağlıklı bir atın katedebildiğinin yarısına denk geliyor.

3) Fıkra Sevenlere:  Kimi zaman ara verse de, günübirlik yine az duyulan fıkraları yayınlayan bir blog. Buradaki fıkraların bazılarını, Facebook’taki “Her gün 1 fıkra” gruplarında da görmeniz mümkün. Sonuçta aynı kapıya çıkıyor.

4) Krampon.Net: Son zamanlarda çok popüler olan Zaytung’un futbol için yapılmış olanı diyebiliriz. Karikatürler, röportajlar ve haberlerle güne neşe katıyor.

5) Chart of The Day: Silikon Vadisi’yle alakalı, her gün ayrı bir grafik. Aynı hizmetin e-posta aboneliği için olanı var aslında fakat bu daha kullanışlı.

6) Laughing Squoid:  Sıradaki bir Tumblr’dan geliyor. Adından da anlaşılacağı üzere, günlük -genellikle- komik olan her içeriğin yayınlandığı bir blog.

7) ICanRead:  Ve yine bir Tumblr. Madde 2’ye benzeyen fakat günlük hayatın içinden içerikler bulunduran blog. 130.000+ takipçisi var.
8) Sezyum: İnternete girip de sezyum.com’u bilmemezlik etmeyin. Fazla söze gerek yok.

Bunlar da benden: Penguen Kapakları, I’m Remembering ve Gazetelerin İlk Sayfaları.
Not: RSS okuyucu olarak Google Reader kullanıyorum. Beğenip paylaştıklarıma şuradan bakabilirsiniz.

2 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler