8 Google Chrome Eklentisi

8

6 yıldır ısrarla kullandığım Opera’dan Chrome’a terfi ettim. Zor olacağını düşünüyorken Chrome Eklentileri imdadıma yetişti. Bu kadar fazla seçeneğim olacağını ben de beklemiyorum. Gelelim beğenerek kullandıklarıma:

1) Doküman, PDF/PowerPoint Görüntüleyici (Google): Tarayıcıdaki .pdf, .doc gibi dosyaları, Google Docs hizmeti üzerinden çalıştıran eklenti. Docs’un basit arayüzü ve işlevselliği devreye giriyor.

2) Google Mail Checker Plus: Gmail’e giriş yaptığınızda otomatik olarak çalışmaya başlıyor (şifre girmiyorsunuz). Gelen mailleri, Chrome açık olduğu sürece size bildiriyor. Çıkan pop-up üzerinden, maili direkt okunmuş sayıp, silme ya da spam olarak işaretleme gibi özellikleri mevcut. Klasik eklenti (Google’ın yaptığı) bu kadarını -henüz- yapamıyor.

3) gCast Weather: En etkili eklenti. Adından da anlaşılacağı üzere, bulunduğunuz yerin hava durumunu bildiriyor. Farklı uygulamalar arasında, görsel ve tutarlılık açısından en iyisi.

Türkiye’deki tüm iller, yandaki formatta (4 gün, nem ve hava durumu) şeklinde erişebilir durumda. Celcius veya Fahrenheit birimleri, güncelleme sıklığı ve dil ayarlarını düzenlemek mümkün. Chrome kullanıyorsanız bir kez kurun ve unutun.

4) Google Calendar Checker (Google): Google Calendar’ın resmi eklentisi.  En yakın etkinliği gün, saat, dakika formatında bildiriyor.

5) Tasks: Google Tasks, Todo.ly ve Remember the Milk gibi, to-do list servislerine bağlanabilen ve bu listelere Chrome üzerinden denetim sağlayan gelişmiş bir eklenti. To-do list kullanıyorsanız mutlaka deneyin. Deneyelimlediğim kadarıyla en gelişmişi bu. Google’ın resmi eklentisi, bunun yanında fazla sade kalıyor.

6) FastestChrome:  Birçok sitede zamandan kazanmanızı sağlayacak, hatta zamanla kendini unutturacak bir eklenti. “Endless Page” denilen, sayfa sonuna geldiğinde yeni sayfayı otomatik olarak yükleyebilme özelliğine en öne çıkan özelliği. Firefox’un en çok kullanılan eklentisinin Chrome versiyonuymuş. Bunu da yeni öğrendim.

7) AdBlock: Firefox ile klasikleşen reklam banlama eklentisinin Chrome versiyonu. Gelişmiş özellikleri ve filtresi sayesinde internetin tadı daha güzel çıkıyor.

8) Turn Off the Lights: Video oynatmaya (flash player) başladıktan sonra, flash dışında her yere kararıyor, böylelikle yalnızca izlediğinize konsantre oluyorsunuz. Alışana kadar garip gelebilir.

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler