Ve Prison Break Biter!

V

prison-break-season-4
Fox River’da başlayan ve hapisineden kaçışı konu alan Prison Break dizisi dün yayınlanan iki bölüm ile ekranlara veda etti. Bu yeni bir haber değildi  aslında, daha önce de; dizi ara verdiğinde bunu yazmıştım. Buradan sonrası keyfinizi kaçırabilir, dikkat!

Açıkcası bu kadar güzel ve mantıklı bir final beklemiyordum. Güzel olması diziyi izlediğimden olsa gerek, fakat mantıklı derken herşeyin açıklığa kavuşmasından bahsediyorum. Özellikle iki sezondur ucu açık bırakılan olayların tümü ortaya çıktı.

* Paul Kellerman’ın ölmediğine emindim. O kadar kısır bir şekilde ortadan kaybolması ihanet olurdu. Güzel bir geri dönüş ile herkesi mutlu etti, eminim!

* Fernando Sucre gibi, her daim Michael Scofield’ın yanında olan ismin 4. sezonda ortalarda gözükmemesi de can sıkmıştı. O da, Paul gibi ‘imdada yetişti’ ve üzerini düşeni yaptı.
* Kaçanlardan diğeri ‘C-Note’ da son bölümlerde ortaya çıktı. Paulve Sucre ile birlikte çalışıyorlardı.

* Geçtiğimiz sezonlarda diziye katılan Sofia ve LJ’in akıbetleri sonunda belli oldu. İkisi de son bölümde ortaya çıktılar ve yaşıyorlar.

Nasıl bitecek dediğimiz dizi yukarıdaki adımlar ile mantıklı bitti:

* General gibi, sürekli kötü işlerle ilgisi olan birisinin; Lincoln Burrows’a ilk sezonda yapılacağı şekilde ölmesi çok güzel oldu.

* Micheal Scofield’ın annesinin sürekli olarak öz/üvey meselesini kullanarak iş yapmaya çalışmasının karşısında,  ‘öz’ oğlu tarafından öldürmeye teşebbüs hamlesi güzeldi. Mermi olsaydı Scofield öldürmüş olacaktı.

* T-Bag’in hapse gönderilmesi, kitap alıntısı ve cep hastalığının hiç değişmeyeceğini ön plana koyulması güzeldi.

* Alexander Mahone’un ailesiyle hala ayrı olduğunun belirtilmesinin atılan bir kart ile ortaya koyulması kurtarılan hayatın önemini bir kez daha ortaya koydu.

* Sucre’nin kızı şirinmiş.

* Scyla ile ortaya çıkan Don Self ve zımbırtısı Scyla hak ettikleri yerlere gittiler.

* En önemlisi! Micheal Scofiled’a ne olacaktı? Öldü. Ama harika yapıldı. 4 sene sonra diyerek başlayan kesitte mezarının gösterilmesi mükemmeldi. Muhtemelen burun kanaması ile ilgili bir hastalıktan öldü, fakat bu hiç belli edilmedi. İnsanlar ölür temasına sığınıldı ve Micheal nasıl ölür ki sorusuna cevap vermeden direk öldürüldü.
Son sahnede herkesin, birlikte mezara gelmesi duygulandıran sahnelerden birisiydi. Ve ilk bölümde ortaya çıkan, ortaya güzel bir tema koyan Micheal’ın kuşu/ördeğinin Lincoln tarafından mezarına koyulması da harikaydı.

Mezar taşında Micheal’a yazılanlar da güzeldi:
prison-break

Eş, baba, kardeş, amca, arkadaş! (Sera, Micheal, Lincoln, LJ, Alex/Sucre)
Dünyada olmasını istediğiniz gibi..

Çok önemli not: Dizinin başından beri Wentworth Miller’ın (Micheal Scofield) başrol oyuncusu olmadığını belirtiyordum! Keza öyle de oldu. Dominic Purcell (Lincoln Burrows) yaşadı, o öldü.

Prison Break gibisi bir daha gelmez sanırım.

14 Yorum

 • bence kardeş sadece sucre için kullanıldı alex ve sucre ikilisi için kullanılmış olsaydı alex’te bi şekilde mezarın başında diğerleriyle olurdu…

 • Kyle XY’den sonra biten ikinci favori dizimdi ama güzel bir finalle herkesin gönlünü aldılar. 2 haziran da iki bölüm daha gözüküyor İMDB de bakalım çıkacak mı çıkarsa içerik ne olacak onuda merak ediyorum 🙂

 • bence müthiş bi diziydi acaba böyle bi dizi daha yapılırmı acaba ve bencede başrol oyuncusu wenweort miller gibi çünkü bütün herşeyi planlayan ve devreye sokan oydu bana göre manyak bi diziydi

 • iyi özetlemişsin fakat sonunu atlamışsın,filmde michael 1976 doğumlu fakat mezartaşında 1974 yazıyor ve ölüm tarihide yanlış 11.04 2005 te fox riverden kaçamamışlardı hala.size söyle hatırlatayım isterseniz lincoln annesinin evnde fotoğraf bulmuştu ve fotoğrafta kadın hamile idi o sahnede lincoln michaelin 1976 yılında doğduğunu söylemişti isterseniz o bölümü tekrar seyredin.Filmin devam etme olasılığı var belkide sinema filmi olacak ama michael olmadan asla olmaz o nedenle yine bir açık kapı bırakmışlar

 • bence mıchael’in ölmesi çokkkkkkk kötü oldu onun yerine başkasını bulamamışlar mı ? çocuk o kadar şeylere katlandı bide yetmiyomuş gibi öldürdüler hiç beğenmedim bu sonu

 • Arkadaşım başrol öldü film bitti ! Ne biliyorsun dizi üzerine 🙂 İngilizcen varsa gir araştır 🙂
  Başrol Micheal di Linci ve sevdiklerini kurtardı ve öldü.Kurgu Michealin üzerine olmasaydı neden öldükten sonra neden film bitti ? nası bi yorum yeteneğin vr senin

 • Michiel Scofield iLerleyen bölümlerde baş rol oyuncusu oldu ve michiel scofield ölmedi bunu bilin (: neden mi anlatıym arkdaslar son bölümde hatırlarsanız son sahnelerde michiel elektriklerle oynuordu polisler kapıyı kırdı kırıcaktı serah gitti bi baktılar scofield yok ee noldu bu adama dersenız scofield i yer altında hapise kapattılar 500 gardiyan tutulu kaçması imkansızlastı federallar FBI hespi michiel scofield öldü cıkardılar dorusu budur ayriyetten polisleri o sahnede bir daha hiç göstermedi (: neyse filim bitti scofieldin hayranıyım filim bitti bittide oyunu var Prison Break the conspicary indir sende oyna bu oyunda bu sefer kardeslerin kacmasına yardım ediceksn daha ne bekliorsn…. (: sinama filmi cıkar inşallah

 • michale zaten dizinin başrollerinden. ölmesinin sebebi ölümsüz olunmasının istenmesi bana göre…

 • yazı ıyı hos da ne alaka sımdı basroller hıc ölmüyomu oyle bır kuralmı var basrol burda kesınlıkle wentworth mıller dır

 • michaelın ölmesi hiç hoş olmadı, o kadar uzun bir dizi 4-5 yıl mutlu son bitemezmiydi.sonuna doğru saçmaladı dizi bence, kelermen pıt diye çıktı ortaya herşeyi bir anda çözdü, senaryo orada cırt etti, herşeyi michael ve ekibi çözmeliydi bence.lostun finalinden bi farkı olmadı.

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler