Terra Nova

T

Özellikle Lost’un ardından geniş kadrolu ve farklı konuları içeren bir diziye hasret kalmıştım şahsen. Bu beklentiyi yalnızca bütçe harcamasıyla karşılayacak gibi görünüyor. Bazı tereddütlerim hala mevcut.

Terra Nova’nın hikayesi 2149 yılında başlıyor. Yaşam şartları çok kötü, hava kirliliği hayatı zorlaştırıyor. Uzay-Zaman ekseninde bulunan bir yarık 85 milyon öncesine açılıyor. Ve kahramanlarımız da Terra Nova adı verilen yeni dünyaya gidiyor. Asıl konu burada başlıyor.

85 milyon öncesi  ve 2149’un teknolojisi bir araya gelince, bir de ıssız bir ortam sırasıyla Jurassic Park, Flash Forward + Fringe, Lost gibi bir sentez beklentisi uyandırıyor. Henüz Spielberg ve harika efektlerden bahsetmedik bile. Jurassic Park IV için söylentiler ortada gezerken, benzeri bir kullanımı aynı yönetmenden izlemek güzel bir deneyim.

Şimdiye kadar bahsettiklerimin hepsi tam anlamıyla “kağıt üzerinde” olanlar. Bir de işin pratiği var. Terra Nova oyuncu kalitesi açısından anımsattığı dizileri -özellikle ilk bölümlerde- mumla arıtıyor. Tanınan neredeyse hiçbir isim zaten yok ve oyunculuğun öne çıktığı, beklenti oluşturan isimler de yok.

Her yana çekilmeye müsait konu ve ortam, oyuncuların yetenekleriyle orantılı bir dram sahnesine çekilerek harcanıyor. 13 bölümü yayınlanan ilk sezonun her bölümü “az kaldı hızlanacak” tadında geçiyor. Bu eksileri toparlayan ise fazla hikaye ve yadsınamayacak deneyim ile denenmişlik. Dizide zaman zaman Lost’tan, bazı anlar Fringe’den tanıdık sahneler görmek mümkün.

Sezon finaliyle geride kalan tüm bölümlerin birkaç kat üzerine çıkan dizinin geleceğinden ümitliyim.

Eğer bu tarz dizileri ilk kez izliyorsanız kuşkusuz beğenecekseniz. Yalnız 85 milyon yıl, dinazorlar gibi anahtar kelimelerin yaratacağı haklı beklenti biraz hayal kırıklığı yaşatabiliyor. Ben demiş olayım.

1 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler