Spartacus: Blood and Sand

S

1. sezon finalinden hemen sonra yazıyorum; finalin harika etkisini hissetirmeden önce, dizinin çok fazla kan, şiddet, küfür ve seks içerdiğini belirteyim.

Bu arada, sağ tarafta gördüğünüz; dizide Spartacus’u canlandıran Andy Whitfield geçtiğimiz aylada kanser olmuş, daha sonra düzelmiş. Fakat bu günlerde tekrar hastalanmış. Muhtemelen gelecek sezon(lar)da yok. Ve bunu finali yapar yapmaz öğrenmek çok kötü.

Spartacus: Blood and Sand (Kan ve Kum) millattan önce 73-71 yıllarında, Roma’da geçiyor. Dizinin teması o dönem Roma’da yaşayan kölelerin isyanı. Spartacus ise; bu isyanın önderi ve tetikleyicisidir. Trakya’da başlayan hayatı, bir savaştan sonra esir düşmesiyle Roma’da devam ediyor ve gladyatör okulunda özgürlüğünü kazanmaya çabalıyor.

13 bölümden oluşan ilk sezon, Spartacus’ün esir düşmesiyle başlayıp; isyana kadar sürüyor. Spartacus’un önce uzak kaldığı esir eşi (Sura), sonra da hedeflerine azimli ilerleyişi ilk sezonun hatlarını oluşturuyor. Bana yapı itibariyle Prison Break’i hatırlattı diyebilirim. Oyuncu kadrosunda da tanıdık isimler var. Zeyna’yı canlandıran Lucy Lawless bunlardan biri.

Başta da belirttiğim gibi; bölümler oldukça şiddetli ve seks dolu geçiyor. Hatta çoğu zaman pornografiye kaydığı bile söylenebilir. Tabii küfür de bunun cabası. Amerikan yapımı Spartacus: Blood and Sand, Starz’da yayınlanıyor.

Şiddet ve seks zaten +18 olmasına yetiyor fakat, bir de işin kan kısmı var. Yalnız orada benim beğenmediğim efektler devreye giriyor. Sezon içerisindeki neredeyse tüm kan akıtma sahneleri bilgisayar efekti. Çoğunun da efekt olduğu rahatlıkla anlaşılıyor. Yine de teknolojinin son noktası ve kan görmekten hoşlanmayanlar için rahatsız edici.

Spartacus’un hikayesini bir kenara bırakırsak eğer, dizinin rahatsız edici yerlerinin enteresan mesajları da var. Aktarıldığı kadarıyla, Roma’nın millattan önceki dönemi kan isteyen bir halk, köleliğin çok yaygın olduğu ve seksin de fazla yer aldığı zamanlar. O zamanlardaki tarihi bilmediğim için, dizinin olumlu ya da olumsuz bir yön gösterme amacını kestiremiyorum.

Alıştığımız yabancı dizi çizgisinden uzak. Zaten çok ses getirmesini biraz da buna borçlu denebilir. 2. sezon (başlarsa) 2011 sonbaharında olacak. Maalesef 1 yıl var. Fakat tarzı sevenler ve alışkın olanlar için, 2011’in hemen başında Spartacus: Gods of the Arena isimli bir dizinin daha geldiğini söyleyeyim. 6 bölümlük dizide, Blood and Sand serisinde oynayan karakterlerin geçmişleri canlandırılacak.

Umuyorum 2. sezon da ilki kadar başarılı olur ve Andy Whitfield, Spartacus rolünü oynamaya devam eder. Diğer türlü işin biraz tadı kaçacak gibi. Bu arada, diziyi ilk buradan duyanlar için, fragmanı da paylaşayım:

Spartacus: http://en.wikipedia.org/wiki/Spartacus
Crixushttp://en.wikipedia.org/wiki/Crixus
Spartacus: Blood and Sand: http://www.starz.com/originals/spartacus – http://www.imdb.com/title/tt1442449/

Not: Okul dönemi başladığına göre; dizi sezonu da başladı. Sırada Fringe, White Collar ve Heaven var. Oley.

6 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler