Lost Teorilerim #2

L

Geçtiğimiz hafta, final bölümünden önce bu isimle bir yazı yazmıştım: Lost Teorilerim. Bu yazıda ise boşa çıkanları (tutturamadıklarım) ve eklemek istediklerimi belirteyim. Bu sefer yayınladıktan hemen sonra değil, biraz bekledikten sonra yazmak istedim. Düşünmek iyi geliyor…

Lost’u izlemeye niyetli olup, hala başlamayanlar; başlayıp 5. sezonu ve/veya finalini izlemeyenler lütfen sonrasını okumasın!

* Önceki yazıda: ‘Jacob, bir ruh ya da benzeri varlık‘ demiştim. Final ile onun Mısır’a dayandığı ortaya çıktı, kısmen doğrulandı.

* ‘Bana göre John’u Jacob diriltti!‘ demiştim. Yanılmışım, Jacob değil oradaki siyah giyinen adam (Mısır>Seth) içerisine girerek öldürttü(müş). Bunu filmin başındakinin devamına binaen son sahnede: ‘Bir tercihin var, onun istediğini yapabilirsin ya da biz kendi meselelerimizi tartışırız’ demesinden anlayabiliriz.

* ‘Gelecek bölümde Jacob diye birinin olmadığı görülecek ya da bir şekilde ima edilecek. Böylece John liderliğini kuvvetlendirecek.‘ Bu düşümcen Jacob’ın ateşe atılması ile sanırım doğrulanacak.

* ‘Sezon finalinde, John‘un, Jack‘in babası Christian gibi neden adada canlandığını göreceksiniz.’ Düşüncesi de yine Seth ile birlikte ışık bulmakta. Sanırım onları da Seth canlandırdı.

Bölümün başındaki heykele gelirsek. Dizinin başından beri 3 kere gördük: Sun ve Jin gördü, bir zaman atlamasından sonra görüldü (bütün olarak); son olarak Jacob’ın konuştuğu ve yaşadığı yer olarak görüldü. Fakat adada iki farklı heykel olabilir! İnternette farklı iki heykel olduklarına dair bir resim var. Bunu 6. sezonda öğreneceğiz.

5. sezona kadar, Lost’un giriş jenerikleri hiç değişmedi. Hep siyah üzeri beyaz lost yazısı çıktı ekranda. Fakat Bu finalde, patlamanın ardından gördük ki beyaz üzeri siyah Lost yazısı vardı. Bu, sürekli olarak gönderme yapılan siyah/beyaz kavramları ile ilgili olabilir.

Yine Lost’un 5 sezonluk serüveninde 2 kere aynı şeyi yaşadık, aynı sahneler ile izlemeye başladık! 1×01: Pilot ve 5×06: Ajira bölümlerinde Jack gözlerini açmış ve olaylar gelişmişti. Aşağıdaki videoyu dikkatli izlemenizi rica ediyorum:

Jack, farklı zamanlarda adaya düştüğünde aynı tarz çekimler mevcut. 5. sezonun finali üzerinden çok az zaman geçmesine rağmen 6. sezon ile ilgili çok küçük bir video yayınlandı! Videoda birisi gözünü açıyor. Bence o göz Jack’e ait. Bekleyip göreceğiz.

Not: Eğer şimdi izlemeye başlayıp, haftada 3 bölüm izlerseniz, 6. sezona beklemeden başlayabilirsiniz 🙂

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler