Lost Teorilerim

L

Bu yazı aşırı miktarda ipucu içerir, eğer 15. bölümü izlemediyseniz lütfen okumayın! Keyfiniz kaçmasın.

Lost’un 5. sezon 15. bölümünün sonunda John Locke ve Benjamin Linus arasında bir konuşma geçti. Bu konuşmanın gerçekleştiği sırada ‘Diğerleri’ olarak tanımlanan halk Locke liderliğinde, Richard Albert ile birlikte Jacob denilen kişinin yanına gidiyordu.

Benjamin, John’a: ‘Neden Jacob’a gittiklerini sordu’ John ise kilit cevabı verdi: ‘Öldürmek için.’

Bu noktada sizleri biraz geriye götürmek istiyorum, ilk sezonun son bölümüne. John Locke o bölümde ‘Duman/Canavar/Monster’ tarafından kovalanmış; hatta yakalanmıştı. Duman onu bir yere çekiyordu. Fakat Jack onu deliğe dinamit atarak kurtarmıştı!

Dizinin o dönemlerinde sık sık John Locke ada tarafından yönlendirilirdi. John Locke bu sayede adaya dair bi’ çok bilgi bulmuştu: Ambar, uçak vb. Yine o dönemlerde (tam bölümünü hatırlamıyorum) John Locke bir süre ortadan kaybolmuş, soradan nerede olduğu sorulduğunda ise ‘Adanan mutluluk verici iç yüzünü gördüm’ gibilerinden bi’ şey demişti.

Geçen sezonda (4.sezon) John Locke, Ben tarafından Jacob’a götürülmüş, John içeri yalnız girip, Jack’in babası ile konuşmuştu..

Şimdi, ben çıkıp iş Jacob’da bitiyor dersem gülersiniz, öyle olduğu bariz ortada, ama net değil. Benim teorim şudur:

Jacob, bir ruh ya da benzeri bir varlık. Ada ile eş zamanlı olarak yaşıyor. Gücünün sınırından emin değilim fakat ‘kader’ ve ‘bilim’ olarak iki temaya ayrılmış adada kaderi temsil ediyor. Evinin etrafında gördüğümüz baruta benzeyen maddeler yerini tek bilen (o zamanlar) Ben tarafından koyuldu. Ona da henüz anlam veremedim.

Jacob, yeri geldiğinde insan görünümüne sahip olabiliyor. Geçmiş sezonlarda ölülerin bu şekilde ada sakinlerine yön vermesi sağlanıyor. John Locke ile yapılan konuşmada, Ben’in Jacob için bir tehlike arz ettiğinin söylendiğini düşünüyorum.

Ayrıca John Locke, Jacob’dan herşeyi öğrendi ve oradan ayrıldı. Daha sonra adadan çıkanları getirmek üzere gerçek dünyaya döndü. Fakat oradan Ben tarafından öldürüldü, tekrar adaya geldiğinde ise dirildi.

Bana göre, dirilmesini sağlayan; hatta içinde yaşayan Jacobtur! Bu sayede John zaman çizgisinin yerini tam olarak buldu ve Richard Albert’i kendi yanına göndererek olayların akışını sağladı. Ardından halka yaptığı konuşmada Jacob’un hiç görülmediğini belirtti ve oraya gitmeleri konusunda insanlardan destek aldı.

Neden John Locke derseniz, başta belirttiğim gibi ‘adanın mutluluk verici iç yüzünü gördüm’ sözüyle anlatmak istediğinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Biraz yazmak gerekirse: Gelecek bölümde Jacob diye birinin olmadığı görülecek ya da bir şekilde ima edilecek. Böylece John liderliğini kuvvetlendirecek.

John Locke karakterine canlandıran Terry O’Quinn sezon finali ile ilgili olarak: ‘Sezon finalinde, John‘un, Jack‘in babası Christian gibi neden adada canlandığını göreceksiniz’ dediğini okudum.

Claire, Jack’in babası, 4 parmaklı heykel (doğum tanrısı), zaman çizgileri konusu sezon finalinde iyice karışacak. Bana hak vermeyebilirsiniz, bunu 6 Mayısta, sezon finalinde göreceğiz. Çok iddaalı değilim 🙂

5 Yorum

  • Aslında daha önceki bölümde gördüğümüz konuşan ölüler Jacob değil insani görünüme girdiği falan yok o konuşan ölüler bizzat black smoke’un kendisi hatta o ölüler dediğimiz kişieri gördüğünde black smoke’un kendine özgü sesini etrafta duyabilirsin ki zaten bizim benjo black smoke’nin mekana gittiğinde ne işe yaradığını öğrenmiştik ki zaten önceden tahmin ettiğimizle aynı şey çıktı

  • senin dediğinde olabilir ama bizim doktorun babası “kıristiyan” adada canlı olarak dolaşıyor hala en son sun ile konuşmuştu. bu arada sawyer falan bütün kazazedeler gördü richard alpert’i ama biriside sormadı “arkadaş sen nasıl böyle yaşlanmıyosun hep aynısın bize bi cevap ver nasıl oluyo bu iş diye” ne kadar meraksızlar ya

  • richard dedi ki: locke bn bu adada çok uzun süredir yaşadım çok şey gördüm ama sonradan tekrar canlanan görmedim dedi. locke ta dedi ki bnde hiç yaşlanmayan birini daha önce hiç görmemiştim dedi.peki bu nasıl oluyo richard dedi.richard da dediki bn jacop sayesinde böyleyim dedi…

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler