Hayattan Kısa Kısa #5

H
  • Üniversite öğrencilerinin sınav dönemleri gerçekten deneylere konu olacak cinsten.  Sınavlar başladığı günden beri; dizginleyemediğim film izleme, yazı yazma ve uyuma isteğine bir türlü anlam veremiyorum.  Konuyla direkt alakalı bir şeyler yazmışlığım da var aslında: Final Haftası Çince Öğreniyorum!
  • Twitter gittikçe enteresan olmaya başladı. Melih Gökçek’in de katılması olaya farklı bir boyut kattı. Tavsiyeler üzerine geldiği açık. Fakat, bu kadar kısa zamanda adapte olması bence başarı. Gerçi metro inşaatleri, Burhan Kuzu ile geçen konuşması gibi konulara neredeyse hiç yanıt vermiyor ama, neyse.
  • Daha önce YouTube’da rastladığım “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” isimli harika yapıt, sinemalarda da yayınlanacakmış. Uzun yolculuklar ve emek sonrasında çekilmiş doğal görüntüleri sinemada izlemek ayrı bir keyifli olacak.
  • Bu serinin 2. yazısında Facebook’tan ve FMail’in gelişiyle bazı şeylerin değişeceğinden bahsetmiştim. Dün Facebook Mail servisi hizmete başladı. Gelişmeleri ve Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının olaya bakış açısını oldukça merak ediyorum. Ayrıca, e-posta kontrolünün ve öneminin artmasını da ümit ediyorum. Böyle gitmez!
  • Birçoğumuz sonsuz zamana sahipmişiz gibi yaşıyoruz. “Herkesin günde 24 saatlik bir hissesi vardır. Muhteşem hayatlar yaratan kişileri, sıradan insanlardan ayıran, bu saatleri nasıl kullandıklarıdır?” (Sen Ölünce Kim Ağlar? – Syf 79) Bir ekleme daha: ‎”Bugün cesaret edemeyip yapamadıklarını, yarın vaktin olmadığı için yapamayabilirsin.”
  • Demek ki bizim insanımızın da tepki verme yeteneği varmış. Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde bunu da öğrenmiş olduk. O değil de, bu insanlar başka konular gündemdeyken nereye kayboluyorlar? (Bkz: Benzin zamları, et fiyatları, internet sansürü)
  • Yasakların sıklıkla ters teptiğini; o yasaklardan beslenerek ilerleyen bir ideolojiye daha net nasıl anlatabilirsin ki?  İçki yasakları ve öncesinde değişen silah taşımayla ilgili kanunlar sonucunda: 18 yaşında, 2 silah taşıyabilirken; herhangi bir içkili festivale giremeyecek duruma geldik.
  • Blog, sayfaların tepeye eklenmesiyle daha güzel oldu değil mi? Önceden yalnızca footerda yer alıyordu, yukarıya da ekledikten sonra giriş sayısında epey artış oldu. Bi’ de yalnızca yazılarda çıkan “author box” diye bilinen yazar kutusu var, o da fena sayılmaz. Nasıl yaptığımı ve birkaç basit yöntemi sınavlardan sonra paylaşmayı düşünüyorum.

Aforizma #5: Tayyip yanlış yapıyorsun; alkolü yasaklama projenle, 3 çocuk projene ket vurmuş oluyorsun. Başka türlü olmaz o çocuklar, bırak da içelim. (@AsafVodville)
Video #6: Eğer Facebook kullanıcısıysanız izlemeden geçmeyin; Facebook’un Başından Kalkın!
Öneri Yazı #4: Öğrenciler ve Protestoları (Ekşi’den)
Öneri Yazı #5: 24 yaşandaki birinden hayat tavsiyeleri

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler