Hayattan Kısa Kısa #4

H
  • İnsanlar için beyaz sayfalar açabilmek önemli. Hatta yaşamak için gereken enerji ve umudu tazelemek için bu tarz geçiş dönemleri şart oldu artık. Yılbaşı, yıl dönümleri, doğum günleri hatta bazen ay başı, hafta başı. Bir öğrenci için saat başı bile olabilir. Sorgulanması gereken, günlerin anlamı değil aslında. İnsan tarafından oluşturulan zaman kavramının, yine insan için hayati öneme sahip olması. Sağlam paradoks. (Yeni yıl demişken, hedefler güzeldir: 2011 Nasıl Geçmeli?)
  • Youtube’da yılan -Nokia’daki snake işte- oynamak fikri hiç fena değilmiş. Hatta Google’ın Pacman’i kadar güzel ve isabetli olmuş. Video başlamadan önce yön tuşlarına basarak oynayabilirsiniz (#1)
  • Bazen basit düşünmek tüm sorunları ve beklentileri çözebiliyor. Örnek mi? Threewords.me işte. 3 kelime ile anlatıyorsun, gerisi de geliyor. 17 yaşında bir Çinli yapmış.
  • Önce Lost’u, sonrasında Prison Break, Fringe gibi yapımları düşününce; Türkiye’de dizi sektörünün ne kadar aciz olduğunun farkına varıyorsunuz. Bu maddeyi Yaprak Dökümü’nün bitişi şerefine yazdım, içimde kalırdı.
  • Bir proje yap, uluslararası prestijli bir yarışmada son 3’e kalsın. Ödül almak için yarışmaya gitmeye hazırlanırken; Türkiye’den erişim engeliyle karşılaş. YouTube’un 2 yıldan fazla kapalı bir ülke için pek de anormal değil aslında.
  • Türkiye’de yayın yapan gazete ve dergilerin yaptığı berbat imla hataları var. Mesela “özel isimlere gelen yapım ekleri ayrılmaz” cümlesini kavrayabilmek bu kadar zor mu? Ankara kelimesine gelen -lı “-(yapım eki) ayrılmaz işte. Ankara’lı değil, Ankaralı olacak kısaca. Yalnızca yapım ekini kesme işaretiyle ayırma hatası için gazetelere göz atın ve sonuçları görün.
  • Bilgi Üniversitesi’ndeki meseleye de (bitirme tezi) değinmek isterdim fakat biraz daha takip etmek gerekiyor sanırım.
  • Twitter’da beğendiğim ya da saklamak istediğim tweetler için uzun zamandır var olan “favorites” özelliğini kullanıyorum ve tavsiye ederim: Favori Tivitlerim. Zaten aşağıdaki aforizmaları da buradan seçiyorum.

Aforizma #3: “porno izlerken zevkten dört köşe olun, birisi bunu bitirme tezi yapınca ülke nereye gidiyor diye çığlıklar atın. garipsiniz, garip.” (via @sanemia)
Aforizma #4: “Demokrasiyi yavşaklar getiremez, demokrasinin gelişmesi için yürekli insanlar gerek.” (via @seviyesiz)
Video #5:  İzlediğiniz tüm video klipleri unutma vakti: http://youtu.be/qybUFnY7Y8w
Öneri Yazı #3: 2011 Sosyal Medya Tahminleri – Promoqube
Facebook Sayfası #1: Fizy’nin Kapatılmasını Protesto Ediyorum

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler