Kısa Kısa #1

K

Uzun zamandır yazılım üzerine biriktirdiğim birkaç site/yazı/video var, kısaca paylaşayım:

  • OverApi.com: Cheat Sheet denilen (nasıl çevirsem bilemedim) mevzunun neredeyse tüm popüler programlama dilleri ve frameworkler için toplanmış halini bulmak isterseniz bu siteye mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. Her dil için içerik yeterli değil. (Donation kavramına uzaksanız, reklamlarına tıklayabilirsiniz)
  • JavaScript Patterns: JavaScript üniversite yıllarımdan kalma bir heves (zira artık mobil programlama var serde) hala vaktimi almakta. Linkte çok üst seviye olmasa da; sadece bir jQuery hayranından, bir arayüz tasarımcısı bazen de bir JS Ninja’nın ufkunu açacak bilgiler mevcut.
  • Introduction to Systematic Program Design: Hiç programlama bilmeyenler için hazırlanmış, tam bir 101 içeriğine sahip video serisi. Yine de açıkça ifade edeyim, ben saatler süren bu seriyi mezun ve iş sahibi bir yazılımcı olarak izlediğim bile çok fazla şey öğrendim. Konum, ünvan, alan ne olursa olsun; yeni başlayanlar öncelikli olmak üzere, izlenmesi gereken bir seri olduğunu düşünüyorum. (Kim önerdi hatırlayamadım, hatırlasam mutlaka belirtirdim)
  • Android Asynchronous Http Client: Android’le ilgilenenler için mutlaka göz atılması gerekendir. Detaylar içerde.
  • GitIgnore.io: Git kullananlar için tam bir hayat kurtarıcı.
  • Gönüllülük, Özgür Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği: Erek Göktürk’ün Bilmök’te yaptığı bir konuşma, dinlenmeli.
  • 12 Resolutions for Programmers: Başka bir okunası yazı, ara ara dönüp okumakta fayda var.

Şimdilik bu kadar.

Not: 2011’de, yine bir uzun süre yazamama sürecinden çıkmak amacıyla, bu tip not defterini anımsatan blog yazıları yazmıştım. Bu tarz dışında da yazmayı kanıksayınca o yazıların devamı gelmedi. Yine aynı niyetle yalnız bu kez ‘Kısa kısa’ başlığıyla yazmaya başlıyorum. Umarım ilk ve son yazı olur, düzenli yazmak için böyle kaçamaklara ihtiyaç kalmaz.

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler