A’dan Z’ye Beyin

A

Beyin ile ilgili bir yazı dizisi yazmıştım, oldukça da okunmuştu! Aradaki tarihler uzadığından bazı yazıları kaçıran olabilir diye baştan toplarmak istedim.

Gizli Bir Alem Beyin #1: Uzmanlar beynin potansiyelinin %10′unu kullanabildiğimizi söylemekteler. Toplama oranla çok düşük olan bu yüzde aslında insanın neler yapabileceğini göstermektedir.

Bu kadar güçlü bir hafıza, düşünme ve kavrama yeteneğini düşündüğümüzde, beyin vücudun en değerli organıdır. Mükemmelliğinin çok büyük kısmı henüz açıklanamayan ayrıntılarında gizlidir. (devamı >)

Beynin Elektrokimyasal İşleyişi #2: Yaptıklarımız farklı olsa da beyin bütün bunları aynı işlevler ile gerçekleştirir. İnsan beyni elektrokimyasal faaliyetlerde bulunan inanılmaz bir fabrikadır. Yaptığımız her iş sırasında; koşarken, yüzerken, yemek yerken kontrolü sağlayan beyin sinirlerinin farklı dalgalar saçtığını biliyor muydunuz?

Beyin farklı işleri yaparken farklı sinirleri kullandığı için bu işler sırasında farklı dalgalar saçarlar. (devamı >)

Beynimizi Tanıyalım #3: Beyin mesajlarının hızı saatte 580km’yi bulabilmektedir. Bu yüksek hız sayesinde ayaklarımızdan gelen herhangi bir uyarının başımıza ulaşması saniyenin yüzde birinde gerçekleşir. Beynin hacmi doğumda bir yetişkin beyninin %25′i, altı aylıkken %50’si, 2.5 yaşındayken %75′i, 5 yaşındayken de %90′ı kadardır.

Alınan oksijenin % kaçı beyine gitmektedir? Kanın % kaçını beyin kullanmatakdır? Beyin toplam ağırlığın % kaçına denk gelmektedir? (devamı >)

Çoklu Zeka Kuramı #4: Çoklu zeka kuramında 8 tür zeka vardır. Her insanda bu zeka türlerinden belli ölçülerde bulunur. Fakat zeka türlerinin insanlardaki dağılımı farklılık gösterir. Mesela, bazı insalarda mantıksal zeka öne çıkarken, diğerinde kinestetik zeka daha ön planda olabilir.

-Dilsel/Sözel Zeka
-Matematiksel/Mantıksal Zeka (devamı >)

Zeki Olmanın 8 Yolu #5: Howard Garner’a göre insanda 8 çeşit zeka türü vardır. Bunların hepsi de normal her insanda bulunmaktadır. Her birinin gelişimi diğerinden bağımsız ve farklı yollarla sağlanmaktadır. Tek tek inceleyelim.

1) Dilsel/Sözsel Zeka: Bu zeka türüne sahip kişi güçlü bir hafızaya, hikaye ve olayları etkili şekilde anlatma becerisine sahiptir. Hayal gücü sınır tanımaz, çok güzel öyküler yazar ve anlatır. Kelime dağarcığı oldukça geniştir ve sözcükler ile oynamayı çok sever. (devamı >)

Müziğin Zeka Üzerindeki Etkileri #6: Müzik öğrenciler ya da bir konu üzerinde sıkı çalışma yapanlar için hep tartışma konusu olmuştur. Dikkati dağıttığı, öğrenmeyi ve pekiştirmeyi zorlaştırdığı sık bilinenlerden. Fakat yapılan araştırmaların sonucu bizlerin öngörülerinden oldukça farklı. Sonuçlar gösteriyor ki; müzik öğrenme üzerinde pozitif etkiler bırakıyor.

Müzik evrensel bir dildir. Kültürel engelleri aşar, etnik gelenekler ve değerler ne kadar farklı olursa olsun olumlu etkileri insan üzerinde bırakır. (devamı >)

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler