Casper Laptoplar İçin Ubuntu Sorunları

C

Şimdiye kadar Ubuntu’yu kendi bilgisayarıma hep Wubi üzerinden kurmuştum. Bir süre Pardus kullanıp, Ubuntu’ya tamamen geçmeye karar verdikten sonra ise Casper’ın kullandığını anakartlara özel bazı sorunlarla karşılaştım.

USB ile Ubuntu’nun 9.10’dan 11.04’e kadar olan sürümlerin yüklemesinde karşılaştığım bu problem, aslında Casper’ın 2006 – 2010 arasında üretilen (ben 2008’de almıştım) bazı laptop anakartları (farklı markalar) ile alakalı. Sorun da temel olarak anakartların APIC’i desteklememesi. Bu yüzden, usb üzerinden boot edilince yükleme işlemi konsol benzeri bir ekranda takılıyor ve görsel arayüze geçmiyor. Benzer sorunları yaşamış birçok kişi ve rapor etmiş kullanıcıları da gördükten sonra internette bulduğum çözümü yazmaya karar verdim.

APIC, kesme işlemlerini (interrupt) kontrol eden bir yapı. Daha önce kullanılan PIC’in daha gelişmişi. Kısaca işlemciye gönderilen komutlarla ile ilgili, zaten mevzu bu değil.

Ubuntu usb üzerinden boot edildikten hemen sonra APIC ile kesme gönderip grafik yüzüne atlıyor(muş). Dolasıyla bunu desteklemeyen anakart yapısından ötürü de donmalar oluşuyor. Üstelik bu tip ayarlar normalde -bazı kaynaklara göre- bios’tan değiştirilebilirken, benim laptopum dahil birçok laptopta bios üzerinde bu ayar bulunmamakta.

Çözümü elle girilen boot parametleri ile kurulumu gerçekleştirmek. Boot ettikten hemen sonra gelen ilk menüden Help’i (F1) seçin. Aşağıdakine benzer bir pencere açılacaktır.

Apic ve diğer parametler için F6’ya basarak, kullandığınız ubuntu sürüme uygun komutları kontrol edin. 11.04 sürümünün güncel kerneli için bu komutlar noapic ve nolapic (local apic).

Sıra geldi bu parametreler ile boot etmeye. Çözümü sadece 11.04 sürümü için yazıyorum, önceki sürümlerde deneme fırsatım olmadı. F6 menüsünden sonra, parametre detaylarının hemen altında alternatif boot parametreleri girebileceğiniz bir konsol aktif oluyor. Buraya “live-install noapic nolapic” yazarak apic’i devre dışı bırakıp boot edebilirsiniz. Internette bazı kaynaklar live-install yerine install yazmış fakat install komutuyla ben çalıştıramadım.

Kurulumdan sonra Grub için de apic’i devre dışı bırakmak gerekiyor. Grub ekranında kullanacağınız seçeneğin üzerine gelip e ile düzenlemeye geçin. Çıkan kodların sonuna yine “noapic nolapic” yazın ve CTRL – X ile boot edin. Oturum açtıktan sonra, root olun ve /boot/grub/grub.cfg’i düzenleyerek (sudo nano /boot/grub/grub.cfg) aynı komutları ekleyin, kaydedin.

Hepsi bu kadar, Ubuntu APIC desteklemeyen anakartlar için kullanılmaya hazır.

Görsel dahil, kaynak:  https://help.ubuntu.com/community/LiveCDBootOptions

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler