J. J. Abrams Neden Başarılı?

J

Duymamış olanlar için tekrar edelim: J. J. Abrams, Türkiye’de de yoğun ilgi gören bazı yabancı dizilerin televizyon yapımcısıdır.

Bu abinin altına imza atmış olduğu diziler bir şekilde zirveye oynuyor ve konuşuluyor. Tamam da acaba Abrams neye dikkat ettiği için başarıyor?

Lost, Fringe, Alcatraz ve Person of Interest’i beğenerek izleyen bir dizi izleyicisi olarak bazı görüşlerim ve tespitlerim mevcut. Bu yazıyı da Abrams’ın izlediğim dizilerin ortak noktası olduğunu fark edince yazmaya karar vermiştim.

Öncelikle Abrams’ın ve ekibinin en iyi yaptığı iş; rolü doğru dağıtmak. Senaryo ne kadar iyi olursa olsun, karakterleri canlandıranların seçimi bence dizilerin başarısındaki en önemli faktör. Zaten bu başarı da, oyuncu bazında geçmişte ve günümüzde ödüllere yansımakta.

Her dizi, klasik ve mecbur olarak kocaman bir hikayenin ortasını ya da hikayeyi ortasından anlatmak zorundadır. Bu durum kitaplar ya da şarkılar için de geçerli. Hikayeyi ortasından anlatınca bir süre sonra geriye de dönmek gerekiyor. Belki de bu yüzden “flashback” tanımını diziler ilk kez bu kadar etkileyici kullanan Abrams’tir denilebilir. Lost’un neredeyse 1 sezonunu oluşturan flashbackler sayesinde oyuncu seçimlerinin ve karakter detaylarının ne kadar derin olduğunu gösteriyor Abrams izleyiciye.

Bu iki faktörün ardından, geriye tüm dizilerin ortak yanı olan gizem kalıyor. Abrams’in dizilerinin ortak yanı; paralel evren, parapsikoloji, uzay-zaman çizgileri gibi hayal gücünü zorlayacak konuları ele alması. Lost ile adadaki gizem, Fringe’de paralel evren, Person of Interest’teki makine, Alcatraz’daki uzay-zaman mevzuları ve daha bir çoğu için oluşturulan zemin izleyiciyi kısa sürede diziye bağlıyor.

Kısaca, Abrams’in başarısı şapkadan tavşan çıkartmak ya da olmayanı var etmek değil. Bir izleyici gözüyle bakıldığında, dizilerin ortak yanları ve atılan basit adımların bunlar olduğunu düşünüyorum. 6 sezonda Lost’un verdiği haz, Fringe’de  mini bir kadroyla büyük bir kurgu, Alcatraz’ın -henüz oturmasa da- yarattığı beklenti, Person of Interest’teki suç -crime- derinliği. Her biri için söylenecek çok söz olsa da, bu yazıda yeri yok.

Abrams’i takip etmeye devam. Bir de keşke başladığı dizilerden birkaç sezon sonra ayrılmasa.

2 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler