Matematik ve İntegral

M

Gelin biraz integral çalışalım sizinle.

Bir nokta kümesi düşünün, şimdi bunları doğrusal yapın. Ortaya bir doğru çıkar ve bir de denklemi olur (1. derece). Bu doğrunun integralini alın. Ortaya bir eğri çıkar (2. derece). Ardından, eğrinin belirli sınırlar arasındaki integralini alın (eksen de lazım). Sonuç: Sınırlar arasında eğrinin alanını verir.

E yetmez. Eğriyi x-ekseni etrafında çevirin ve yine belirli sınırlar ile integral alın. Sonuçları da Π  ile çarpın. Bulduğunuz sonuç 3 boyutlu bir cismin hacimine eşit olacaktır. Eğer yüzey alanı istiyorsanız, eğrinin integraliyle biraz daha uğraşın. Onu da bulursunuz.

Yazdığım kadar karışık/basit olmayabilir. Matematik bu. Saçma da gelebilir, komik de. En iyisi siz boşverin, bizim bakkalın matematiği kuvvetli be, 5 ekmek fiyatını benden hızlı hesaplıyor deyip geçin.

1 Yorum

  • ben integrali çok severim,türevide öyle..
    hatta ilk öğrendiğimde birbirlerinin tersi gibi gelmişti bu iki konu,sonra durumu çözmüştüm..Bu arada alan hesaplamalarında iyi işe yarıyorlar ve bazen çok zor bir alanı hızlı ve kolayca bu bildiğiniz konularla çözebiliyorsunuz. sanırım sen burada ders çalıştın 😀 ben bölmeyim yazı güzel olmuş:D

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler