Splitter ve Paralel Bağlantılar

S

Dün yazdığımda yazıda TTnet’in NetLimitsiz tarifesine geçtiğimi belirtmiştim. Geçiş beklediğim gibi 10 dakikada gerçekleşti. Hız ilk zamanlar 130 civarı seyrediyordu. Düzelir diye beklerken, internet sürekli kopmaya başladı.

Ertesi gün akşama kadar 10 dakika olan gelen internet 30 dakika kesik olmaya başladı. Akşam saatlerinde dayanamayıp TTnet Teknik Desteğini aradım (444 0 375, standart numara). Kendilerine tarife değişikliğinden sonra internetin kesildiğini belirttim. Hemen anladılar.

Evde kullandığımız sistem -ki çoğu evde aynıdır- paralel bağlantılardan oluşmaktaymış. Yani, eve bir telefon hattı geliyor, bu hat da tüm odalara dağılıyor (duvarda duran, işte o). Bu yüzden, bir odada telefonu bağlayıp, diğer odada modem bağlamak işi bozuyor.

Bu neden 1mbit tarifesinde olmuyor diye sorduğumda ise, 8mbit’in daha ağır olduğundan kaynaklandığını söylediler, yani her paralel hat hızınızı düşürmez!

Çözüm: Paralel hattı ve modemi splitter kullanara ayırmak. Bunun için ana hatta erişmeniz gerekli. Artık o meret neredeyse, orayı açıp; odalara dağılmadan önceki yeri splitter ile dağıtmanız gerekli. Sonuç olarak bağlantı tüm paralel bağlantılar ve modem şeklinde ayrılacaktır.

Fakat, ben bu iş ile uğraşmayayım diyorsanız, başka çözümler de mevcut tabii: Bunun için telefon bağlantınızı ve modeminizi aynı odaya almanız gerekiyor. Böylece ortada tek hat olduğundan o hattı ana hat olarak görebilir, splitter ile ayırabilirsiniz.

Tabii ikinci işlemden sonra diğer odalarda modem ya da telefon kullanmamanız gerekiyor.

2 Yorum

  • İlk yol biraz zor görünüyor, onu kestirebilmek zor bişi. İkinci yolun çözümü basit fakat modemle telefonun aynı prize bağlanması işi biraz kötü gibi. Sonuçta farklı odalarda kullanılıyor genelde.

    Bu bilgi için de ayrıca teşekkür ederim. Konu hakkında bilgim oldu, daha önceden böyle bir olayın hızı etkilediğini bilmiyordum açıkcası 🙂

    Teşekkürler

  • Benim İnternet kablosu telefon kablosundan çatıda ayrılıyor. Şimdi splitter’ı koyarım oraya, kışın falan nem yapar kısa devre yapar İnternet’siz kalmayayım diye splitter olmadan kullanıyorum. 🙂

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler