Twitter’dan JSON ile Son Tweetleri Çekmek

T

Flickr Badge yazısından sonra, bir de Twitter’a  el atalım. Blogun footer kısmında son tivitleri JSON ile gösteriyorum. Eğer bir yerde yanlış yapmıyorsam, ReTweetleri görüntülemiyor. Geçelim nasıl ekleneceğine:

Aşağıdaki kodlar, tivitleri göstermek istediğiniz yere gelecek. Bu kısım blog veya herhangi bir sayfa olabilir, fark etmez.

<script type="text/javascript" src="http://twitter.com/javascripts/blogger.js"></script>
<script type="text/javascript" src= "http://twitter.com/statuses/user_timeline/ogulcanor.json?callback=twitterCallback2&amp;count=4">

Bir de tabii bunun CSS kodları var. Yukarıdaki kısmı ben #sag içerisinde yazdığım için, CSS kodlarını da ona göre. Değiştirebilirsiniz.

#sag li{
font-size: 1.0em;
line-height: 1.3em;
list-style: circle;
margin-bottom: 20px;
}#sag li a{
text-decoration:none;
font-size: 0.8em;
color:#669966;
}

#sag li a:hover{
font-size: 0.8em;
color: #73A6FF;
text-decoration: underline;
}

Ayrıca, kodun count=4 kısmını görüntülemek istediğiniz tivit sayısıyla değiştirebilirsiniz. Hepsi bu kadar.

9 Yorum

 • Selamlar kardeşim,

  Ben twitter’ın verdiği js dosyasını incelemiştim. Bu şekilde veri çekildiğinde İngilizce tarih çıktısı alınıyor. Biraz kendimce düzelttim.

  http://www.rsskitap.com/twitter.js < kullandığım js

  Şu şekilde çalıştırıyorum;

  İsteyenler twitter_div ile extra şekil katabilir tabi.
  Bu arada kardeşim sitene her girdiğimde köşeden müziği dinliyorum ((: Zevkine güvenim tam, oraya birkaç parça daha bekliyoruz.

 • Selçuk, sağ ol kardeşim. Ben de .js ile oynayıp aynı sonucu elde etmiştim. Ama siteye yüklemeyi unutmuşum, o yüzden de ingilizce kalmış. Düzeltiyorum tekrar.

  Soko’nun farklı parçalarını indirirsem, onu da değiştireceğim galiba 🙂

  • Oğuzhan, mesajından sonra tekrar kontrol ettim, uygulama hala çalışır durumda.

   Kullanıcı adını “user_timeline/” bölümünden sonraki yere yazacaksın yani ogulcanor ile değişecek şekilde. Kodların çalışır hali zaten footerda mevcut, çalışmıyor olsa orada da çalışmazdı.

 • Arkadaşım çok güzel anlatmışsın açıklamışsın. Kod kısmında sıkıntı yok gayet çalısıyor. Lakin belli bir kişinin twiti yerine belirli bir konunun tweetlerini almak için ne yapabiliriz… mesela #json gibi bir kelimenin..
  bu konuda bilgin varsa ve paylaşırsan memnun olurum..

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler