Öss Başvurusu

Ö

ösym başvuru formu
Evlere gelen mektuplar, sınav sonuçları geride mi kaldı? Hayır! Hem de kocaman bir hayır. 2009 yılında, internet çağında iken başvuruyu internetten yapabilirken yerleştirme belgelerinin adresi gelmesi garip bir ironi.

2009 yılında ÖSS’ye girmek isteyen öğrenciler için iki durum var. Birincisi ilk defa giriyor olmanın getirmiş olduğu durum ile birlikte belge doldurmak, kafada bir sürü soru işaretinin oluşması…

İkinci durumu ise geçmişte girmiş bir öğrenci olarak internet üzerinden gerekli işlemleri halledip, rahat nefes almak.

İlk kez girenlere tavsiyeler:

– Para işini asla son günlere bırakmayın.
– Ücreti yatırdıktan sonra internet üzerinden onaylanması uzun sürebilir. Minimum 1,5 bekleyin, daha sonra harekete geçin.
– Başvuru formundaki boy ve kiloyu mutlaka dikkatli doldurun! Bu verilere göre sıralara yerleştirme yapılıyor. Yalan demeyin, gözümle gördüm.
– Başvuru merkezleri konusuna çok takılmayın size en yakın olan iki merkezi seçin, eğer İstanbul’da değilseniz pek sorun çıkmıyor.
En önemlisi
– Başvuru sırasında çekildiğiniz fotoğrafa çok dikkat edin! O fotoğrafı 4 yıl yada 6 yıl boyunca yanınızda taşıyacaksınız! Oldu bittiye getirirseniz, çok üzülürsünüz!

Sonradan girenlere tavsiyeler:

– Başvuru formu almanıza gerek yoktur.
– Dekonta ihtiyacınız olmayacağı için eft ile ücreti yatırabilirsiniz. Ziraat Bankası bu konuda güzel bir internet hizmeti vermekte.
– Yine parayı yatırdıktan minimum 1,5 gün sonra işlemleri yapmak için internete geçin.
– Öss aday şifrenizi unutmayın, eğer unuttuysanız en yakın ortaöğretim kurumundan 3 lira karşılığında alabilirsiniz. (Siz bir çıktı veriyorlar; bildiğin A4 kağıt. Fakat ücreti 3 lira… Herkes yolunu bulmuş!)
– Başvuru yapacağınız bilgisayarın yazıcısı olmasına dikkat edin, çıktı alacaksınız.
– Başvuru bilgilerinizi değiştirecekseniz (adres, sınav merkezi) çok dikkatli olun. Özellikle posta kodunu doğru girin, daha sonra düzeltmek asla mümkün değildir! (Dilekçe işlemleri hariç)
– Bilgileri değiştirdikten sonra mutlaka sayfada kontrol edin ve öyle çıktı alın. Çıktıyı mümkün olduğunda iyi saklayın. Eğer işlemleriniz tamamlandıysa paranız onaylandı demektir.

Başarılar

5 Yorum

  • En önemlisi
    – Başvuru sırasında çekildiğiniz fotoğrafa çok dikkat edin! O fotoğrafı 4 yıl yada 6 yıl boyunca yanınızda taşıyacaksınız! Oldu bittiye getirirseniz, çok üzülürsünüz!

    Buraya ben de katılıyorum. Girdiğiniz üniversitede kimliğinizde o fotoğraf olacak arkadaşlar. Hani kim vurduya gidip fotoğrafı çektirdiyseniz ve üniversitedeki kimliğinize basılmışsa yapılacak tek şey var. O da kimliği kırmak, sonrasından yenisini çıkarttırmak. Yenisini çıkarırken yeni bir fotoğraf ikinci şansınız oluyor. Yalnız bu kimlik kırma olayının da cüz-i bir ücreti var 🙂

  • En önemli dediğin kısım gerçekten çok önemli. Arkadaşın biri fotoğraf çekilirken arkada okulun hademesi de çıkmış. Şimdi 3 senedir kimliğinde beraber geziyorlar. 🙂

  • bu fotoğraf konusunda çok şanssızm 🙂 Her resim çekilmeye gittiğimde yaa suratımda koskocaman sivilce çıkıyo yada haberim olmadan çekiyolar 🙂 bu sene çektikleri varki off off off hapishaneden yeni kaçmş 10 tane ceset bırakmış arkamda gibiyim 🙂 insan çekerken haber verir be hocam ayıp ama senin yaptığın

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler