İçimizdeki Üç Harfliler!

İ

Küçüklüğümden beri, cinler için niye “üç harfliler” ismini kullanıyoruz diye düşünürdüm. Elbette biliyorum onları çağırmamak(!) amacıyla kullanılmaya başlanmış ama; bu cinler ima denilen şeyden hiç mi anlamıyor?

Sırf buna anlam veremediğim için, toplum içerisinde üç harfliler deyince aklıma cin değil -saat gece 1 hala cin değil- başka şeyler geliyor. Neler mi?

slm
mrb
nbr
asl
aeo
kib
opt
scs
php
gvz
trs

Daha da onlarcası gelebilir. Üç harf falan hikaye.

6 Yorum

 • üç harfliyi hafızlar imamlar hocalar söyledi bence bu durumun böyle yargılanması hiç doğru değil çünkü biz insanlar onları göremiyoruz cin deyince insanın içi ürperiyo ama aramızda konuşuyosak üç harfli gerçekten daha mantıklı geliyo…

 • huseyını gelmes
  Mümin cinlerden birisini davet edip onunla görüşmek için temiz ve karanlık bir mahalde iki diz üzerine oturarak üç defa Eûzü billâhi mineş şeytânir racîm dersin, sonra yedi kez Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm dersin, sonra mümin cinlere seslenerek: Ey Allah ve resûlünün emir ve yasaklarına itaat eden mümin cinler! Hanginiz bana hayır üzerine yardım ederseniz Allah da ona yardım etsin, der ve bunu da üç kez tekrar eder, sonra ayağa kalkıp kıbleye müteveccihen durarak yedi kez cin suresini (yani Kul ûhiye’yi) okur, sonra sağ tarafa dönerek:
  “Ahsenellahü ilâ men ahsene ileyye min ervâhil mü’minîn” der sol tarafına dönerek üç kez: “ye saf dîş” sonra “Bikatlamediyş” söyler sonra da bir kez şöyle dersin:
  “Tezdâdu bihâ sirran ve alâ sirriküm. Esselâmü aleyküm eyyühel ervâhut tâhireti min cânnil mü’minîn.”
  Bu esnada müslüman cinlerden birisinin sana ESSELÂMU ALEYKÜM dediğini işitirsin. ALEYKÜM SELÂM diye ona karşılık verdikten sonra dilediğin şeyi sorup haber alabilirsin. Yalnız duanın şartı: Karanlık bir mahalde yalnız başına okumalısın. Elbisen,bedenin ve oturduğun mahal gayet temiz olmalı. Bu dua defalarca tecrübe edilmiştir. Sahihtir.

  cin suresi:
  Kul ûhıye ileyye ennehüstemea neferun minel cinni fekâlû innâ semi’nâ kur’ânen aceben * Yehdî iler ruşdi feâmennâ bihî velen nüşrike birabbina ehaden * Ve innehû teâlâ ceddü rabbinâ mettehaze sâhıbeten ve lâ veleden * Ve innehû kâne yekulü sefîhünâ alâllahi şetatan * Ve innâ zanennâ en len tekulel insü vel cinnü alâllahi keziben * Ve ennehû kâne ricâlün minel insi yeûzûne biricâlin minel cinni fezâdûhüm rahekan * Ve ennehüm zannû kemâ zanentüm en len yeb’asellahü ehaden * Ve ennâ lemesnes semâe fevecednâhâ müliet harasen şediyden ve şühüben * Ve ennâ künnâ nak’udü minhâ makaide lissem’ı femen yestemiıl âne yecid lehü şihâben rasaden
  ını ısıtyom

 • Arkadaşlar benım dedemın köydeki evinın yakınlarında mezarlık var ve dedemın agzından 2 3 laf almaya calıstım bısey ona soylememesını soyluyor gıbı dusunuyorum ben dedem daha 40 yasındayken babası olmus ve o günün aksamı mezarlıgın onunden gecıyormus bı beyazlık gormus koyun gibiymiş bilmıorum 3 harflimi değilmi at gibi büyük ama köpek gibi duruyormus hiç bişey olmamıs gıbı eve gitmıs ve ozaman gordugunu anlamıs bılmıorm ama allaha guvenın saygısızlık yapmayın.

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler