Hayattan Kısa Kısa #2

H
  • Av Mevsimi, son zamanlarda izlediğim en iyi Türk yapımı filmdi. Şener Şen’i bir yana koydum, Cem Yılmaz bunca yıldır “sadece” komedi filmi yaparak kendi fazla zorluyormuş. Filmin uzun ve kopuk -yavaş- olduğunu düşünenler olabilir. Kısmen katılsam da oyunculuklar beni oldukça tatmin etti.
  • Uyku düzeni önemli. Gece uykusu önemli. Gündüz yaşamak da önemli. Hepsini birleştirdim; ortaya 3 haftadır normal insanlar gibi gece uyuyan ve gündüz uyanan bir Oğulcan çıktı. Yaklaşık 3 yıldır tam tersini yapıyordum, tavsiye etmem.
  • Kapak toplayarak tekerlekli sandalye alma kampanyası gerçekten tuttu. Önce 5000 olan kapak sayısı 8000’e çıkartıldı ve süre uzatıldı. Birkaç yerde 250 kg olarak gördüğümde çok gelmişti. Lakin 5000 kapak da 250 kg ediyormuş. Üniversite kulüpleri (Bkz: SDÜ) bu konularla oldukça ilgililer.
  • Yumurta, protesto falan derken tam yerinde bir sözü hatırlatmak istiyorum: “Demokrasi’nin bütün hastalıkları, daha fazla demokrasi ile tedavi edilir” Alfred Smith. Acaba siz “daha fazla demokrasi” tabirinden dayak ve tartaklama falan mı çıkartıyorsunuz? Yoksa ortada..
  • Yangın, deprem, protesto, ekonomik kriz ve benzeri derecede kötü ne varsa; bir derbi başladığında akla gelmiyor. Bittiğinde ise zaten unutulmuş.
  • Facebook, “new profile” olayıyla birlikte işi iyice ilerletti. FMail derken, ters köşe yaptı. Son değişikliklerden sonra ortaya Dijital CVler çıktı. Spor/Takım detayları, ilham aldığınız kişiler gibi ufak ama faydalı (Bkz: Reklam) detaylar Facebook’u daha girebilir yaptı.
  • Facebook demişken; insanlar e-posta yerine Facebook’tan iletişimi tercih ediyor. Facebook grupları, sayfaları ve etkinlikleri; sms ve e-postadan daha çok etki yapmaya başladı. Sanırım e-postanın tekrar önem kazanması için FMail’i beklemek gerekecek.

Aforizma #1: “Hamilenin gösteride, üniversiteli kızın barda ne işi var değil o düzelteyim. Doğrusu; Biz kadınların bu ülkede ne işi var, olacak.” (misafirterligi)
Video #1: “Apple ürünleri (iPhone, iPad ve iPod) ile neler yapılabilir?” sorusuna harika bir cevap: North Point’s iBand
Video #2: Google’ın Gözünden 2010
Öneri Yazı #1: Facebook Yeni Profil Sayfası Hazırlarken Ne Düşünüyordu?

1 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler