Godaddy Hesabına Domain Taşıma

G

candice-michelle-go-daddyBirkaç yıl önce; Godaddy’nin ne kadar iyi olduğunu bilmiyorken Türkiye’deki alan adı tescil firmalarından almıştım domainlerimi. Dün, o domainleri Godaddy hesabıma taşımaya karar verdim.

Öncelikle domainleri, süresinin bitiminden en az 1 ay önce taşımaya başlayın. Diğer türlü, olacak aksaklıklar sizi sıkıntıya sokabilir, domaini düşürebilirsiniz.

Gelelim Godaddy hesabına domain taşımaya. Öncelikle önceden bir Godaddy hesabınız olmalı. Yoksa taşımadan önce de üye olabilirsniz.

Taşıma işleminde yapılacak ilk iş, önceki alan adı sağlayıcınızdan, her domain için ayrı olan “transfer kodu”nu almaktır. Bu işlem, büyük firmalarda otomatiktir ve panelinizde mutlaka bilgisi vardır.

Transfer kodunu elde ettikten sonra, Godaddy hesabınıza giriş yapın. “Domains > Transfer Domains to Go Daddy” yolunu izleyeyin. -Çoklu transfer yapacaksanız ‘Bulk Transfer’- Açılan sayfada, işlemlerinizin 4 adımda biteceğine dair bir bilgilendirme çıkar. Bu adımlar:
– Domaini Godaddy hesabınıza bildirmek.
– Alan adı sahibine gönderilecek e-mail ile Godaddy’den onay kodlarını almak.
– Alan adı transferinin eski firma tarafından onaylanması.
– Son olarak Godaddy hesabınıza eklenmesi.

İlk olarak, domaini uzantısı ile birlikte gerekli yere girip ve “GO!” butonu ile ilerliyoruz. Bu kısımdan sonra klasik işlemler -host, bilgi gizleme- karşınıza çıkacaktır. İsteğe bağlı olarak geçebilirsiniz.

Buradan sonra en önemli nokta geliyor karşımıza.
Dikkat: İşlemlere başlamadan önce gerekli fiyatı ödemeniz isteniyor. Yani domainin taşınacağı garanti olmasa bile, parayı sizden peşin olarak alıyorlar.

Ödeme işleminden sonra, taşınacak alan adının şimdiki sahibine -whois bilgileri üzerinden alınan e-posta adresine- bir e-posta gönderiliyor. Yapılacak transfer işlemine dair transfer kodu ve güvenlik kodu veriliyor. Bu kodu almanız için, alan adı için gözüken e-postanın da size ait olması gerekiyor.

Gerekli kodları aldıktan sonra, yine Godaddy hesabına geçiyoruz. Soldaki menüden; “My Account > Domain Related > Domain Transfers” yolunu izleyerek alan adı transfer paneline erişiyoruz.

Açılan panelde taşımak istediğiniz alan ad(lar)ı çıkıyor. İşlemleri tamamlamak istediğiniz herhangi bir alan adını seçip, sağ üstte bulanan Authorization menüsünden ‘Begin Transfer Authorization‘ seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede, ilk olarak e-posta ile gönderilen kodlar isteniyor. Bu kodları doğru şekilde yazıp, bir sonraki adıma geçiyoruz. Bu kez de, eski firmadan aldığımız alan adı transfer kodunu giriyoruz ve işlemin bize düşen kısmı bitmiş oluyor.

Bütün bu yapılanlardan sonra, transfer isteği eski firmanıza bildiriliyor ve onay verilmesi bekleniyor. Onay geldiğinde bir e-posta ile bildiriliyor. 1 hafta içerisinde taşıma işlemini iptal edebiliyorsunuz. Bu süre, tercihe bağlı olmadığı için, taşıma işlemi firmanın onayından sonra tam 1 hafta bekliyor.

1 hafta sonra ise domain 1 yıl süresi uzatılmış şekilde Godaddy hesabınıza ekleniyor.

1 Yorum

  • merhaba,
    bende godaddy’e alan adı transferi ediyorum.. şuanda 2.aşamayada onay verdi..
    3. ve 4.aşamalar beklemede.. benim yapabileceğim bir durum var mı acaba ? yardımcı olursanız sevinirim..

    teşekkürler.

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler