Eşitleme Programı

E

mac-senkronizasyon-esitleme-yazilimiBilgisayarımızda varolan dosyaları saklamak hep önemli olmuştur bizim için. Kimi zaman Ghost kullanırız yada diğer dosyalar ile yedekleme yaparız, yeri gelir imaj dosyası ile koruruz.Hatta antivirüs kullanmamak adına DeepFreeze kurarız… Bu konuda bir yazı yazmıştım şurdan okuyabilirsiniz.

Benim anlatacağım ise yukarıda bahsettiklerimden biraz farklı , ancak temel amaç aynı. Yedekleme programları siz istediğinizde yedekleme yapar. Olası bir harddisk bozukluğu ihtimali hep varolduğundan aldığınız yedek bir hafta öncesine bile ait olabilir. Kendi eşitleme yazılımımızı yazmadan önce ücretli ve ücretsiz olan hazır yazılımlara bir göz atalım.

Goodsync: İşinizi çok rahat görecek özellikere sahip bir eşitleme yazılımıdır, üstelik ücretsizdir!
Easy2Sync: Diğer bir ücretsiz eşitleme yazılımı olan Easy2Sync aynı anda 1 adet eşitleme yapmanıza izin veriyor.
AllwaySync:Kullanışlı arayüzü ile öne çıkan program maalesef ki ücretli ancak Windows 98 ve sonraki işletim sistemlerinin hepsinde çalışmakta. Ücreti ise 19.95$.

Birkaç öneriden sonra gelelim yazılımı kendimiz kodlamaya:

Öncelikle boş bir metin belgesi açın, yada dilerseniz Notepad++ indirerek daha güzel bir arayüze sahip olabilirsiniz.Aşağıdaki kodları az sonra belirteceğim yerleri düzelterek belgeye aktarın:

.@echo off
echo esitleme uygulamasi
echo .
echo dosyalari esitlemeye devam etmek istiyor musunuz?
pause
Xcopy/s C:\Documents and Settings\JunkChorn\Belgelerim\*.* D:\esitleme\
dir D:\esitleme\
echo .
echo islem bitmistir.
pause

Bu kodları Xcopy kısmından sonra yedeklenmesini istediğiniz klasör olarak belirleyin. D:\ kısmını ise dosyaların yedekleneceği klasöre aittir düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bu kodlarda “JunkChorn” olarak belirtilen fakat sizde oturum açtığınız kullanıcı adına denk gelen şekli ile değiştirmeyi unutmayın! Bu işlemleri tamamladıktan sonra dosyayı “.bat” uzantısı ile istediğiniz ismini vererek kaydedin.

Yazdığımız kodlardaki mantığı açıklarsak; C sürücüsündeki Belgelerim klasörünün içeriğini tamamıyla D sürücüsünde “esitleme” ismin bir klasöre aktarmaktır. Yazılım sonundaki “dir” komutu ise eşitlenen dosyaların doğruluğunu size gösterir… Dilerseniz Xcopy kodlarını artırarak birden fazla eşitleme yapabilirsiniz.

Biraz daha ayrıntılı eşitleme yapmak isterseniz; Belgelerim klasöründe sadece Word dosyalarını kopyalamak için *.*  kısmını *.doc* yazabilirsiniz.Umarım işinize yarar.

Teşekkürler

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler