DreamBox ile PC’den Film İzleme

D

DreamBox diye bir alet var, ne olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek görmüyorum. Zaten bu işlemleri yapmak için, cihaz sahibi olmanız gerekir. Kısaca anlatayım yine de: Bir uydu alıcısı var (bildiğin decoder) içerisinde Linux işletim sistemi var, internete bağlanabiliyor ve kart-paylaşımı ile şifreli yayınları izleme imkanı veriyor.

Aşağıdaki ayarlar sayesinde; aynı ağa dahil olan DreamBox, bilgisayarda paylaşılan filmleri televizyonda izleme imkanı veriyor. Kullandığım sistem: DM600, Gemini.

Öncelikle VLC Player’ı bilgisayarınıza kurun. Masaüstüne bir kısayol oluşturun ve kısayolun hedef kısmına gelerek (sağ tık->özellikler -> hedef) tırnaklarla beraber, şu şekilde değiştirin: “C:\Program Files\VideoLAN\VLC\vlc.exe” –extraintf=http

Kayıt edip, programı açın. Program açık iken, internet tarayıcınızda http://127.0.0.1:8080 adresine girdiğinizde, VLC Player’ın penceresi açılmalıdır. Eğer açılıyorsa, ilk işlem tamam demektir.

Sıra geldi uydu alıcı tarafına: vlcf 1.8.0 eklentisini; Blue Panel -> Addons -> Server -> Plugins yolunu izleyerek kurun. Bu işlemin ardından, bilgisayardan ftp ile DreamBox’a bağlanmanız gerekli. Kısaca aktarayım: FlashFXP programını kullanabilirsiniz. DreamBox’ın mevcut ip adresi, kullanıcı adı ve şifresi gerekli. DreamBox’ın ip adresini öğrenmek için: Başlat -> Çalıştır -> “cmd” ->(komut satırında) ipconfig/all. Eğer kullanıcı adı ve şifre değiştirmediyseniz “root” ve “dreambox” olmalı.

Bağlandıktan sonra; var/tuxbox/config klasörü içerisindeki vlcf_original.xml dosyasını vlcf.xml olarak değiştirin. Ayrıca dosyayı not defteri aracılığıyla açarak:

<server name=”set1″ ip=”” webif-port=”8080″ stream-port=”9090″ user=”” pass=”” />

Ip kısmına bilgisayarınızın ip adresi (tercihen statik), user kısmına bilgisayarda giriş yaparken kullanıcı adı ve son olarak pass kısmına şifre girerek düzenleyin.

<config name=”set1″ startdir=”C:\film” cddrive=”f:” />

Startdir içerisine paylaştığınız klasörü, cddrive kısmına ise cd/dvd sürücünüzün harfini girin, kaydedin ve var olan dosya ile değiştirin.

Bilgisayar ayarlarının son kısmında ise, “startdir” olarak belirttiğiniz klasörü paylaşıma açın (sağ tık->paylaşım veya özellikler->paylaşım). Okuma izinlerini “Everyone” olacak şekilde ayarlamanız yeterlidir. Buraya kadarki işlemleri eksiksiz yaptıysanız; kumandadan Sarı Tuş -> VLC Frontend yolunu izleyerek paylaştığınız klasöre erişebilirsiniz.

Notlar:
– .avi, .mkv , .m3u ve .mp4 uzantılarını rahatlıkla oynatıyor.
– VLC Frontend bağlantı hatası veriyorsa muhtemelen bağlantıda sorun vardır, ayarları kontrol edin.
– Kablosuz ağ kullanmamaya çalışın, sorun çıkıyor.
– vlcf.xml’in chmod değerinin 755 olduğuna emin olun.
– Ve keyfini sürün.

1 Yorum

  • slm verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ama ben tüm anlatılanlara rağmen yapamadım ilk sorunum Blue Panel -> Addons -> Server -> Plugins yolunu bulamadım (blue panel mavi tu mu ? çünkü mavi tuşa basınca diğerleri gelmiyor.)
    2.sorunum tuxbox ta config dosyası yok ayrdımcı olabiilirseniz çok sevinirim

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler