BÖ Hakkında

B

Bir BÖ! tutturmuşuz gidiyor arkadaş.. Blog yazarları olarak toplanıp bir iş yapmaya kalkışsaydık, bu kadar organize bir şekilde ardarda yazılar yazıp, sosyal ağlarda ve msn iletilerine not bırakamazdık! Bundan kesinlikle eminim. Demek ki işin ucunda kişisel çıkar olunca değişiyor.

Bu sene BÖ’ye (bö demek garip gelmiyor mu deme, bana gelmiyor) 1.500 kadar blog katılmış. Bunlar yaklaşık gün sürecek bir oylamadan sonra ödüllerini bulacak. Ödüllerin ne olduğunu ben de bilmiyorum, bilen var mı onu da bilmiyorum. Ama işin ucunda Ntv, Coca Cola, Ülker gibi sponsorlar olunca sanırım bu da düşünülmüştür.

Eksiklikler
Keşke bir kategoride belirlenen sayıdan fazla blog olduğunda birden fazla oy kullanma hakkımız olsaydı. Teknoloji kategorisine bir giriyorum en az 10 tane okuduğum, takip ettiğim blog. Eminim oy verenler (tarafsız şekilde) aynı sıkıntıları yaşamıştır. Umarım seneye bu düzeltilir.
Sistemde kısa ve uzun süreli aksaklıklar çıktı. Örneğin e-posta sisteminde çıkan sorun şifrelerde, onay kodlarında sıkıntı yarattı. Üstelik sorun giderilince sıkıntı süresince yapılan istekler de güme gitti.
Site üzerinde ve oylama sisteminde çok emek var belli fakat IE6 kullananların sayısını düşünürsek; keşke başka bir yol daha olsaydı diyebiliriz. Gerçi IE6 kullananları son zamanlarda bloglar olarak dışladık ama, olsun!

Blogları ile katılanlara ve oy verenler; lütfen her blogu tek tek gezmeye çalışın. Ben, şahsen oy verdiğim kategorilerde hepsine baktım. Kişisel kategorisi çok fazla olduğu için bakılamayabilir, ancak diğer kategorilerde gezmek mümkün.

Elinizden geldiğince yeni yazarları teşvik etmeye çalışın. 3-4 yıldır yazanlar zaten istediklere yere gelmiş, belli başlı oyları ve okuyucuları var bunların yerine yeni bloglar kazanmaya çalışmak daha güzel olmaz mıydı?

Ben yarışmaya kendi blogum ile katılmadım. Alex De Souza ile katıldım, umarım beklediğim yere gelir. 1. olmayı hedeflemesem bile hatırı sayılır bir oy bekliyorum. Zaten açılalı da 3 ay falan oldu, fazlasını beklemek aptallık olurdu. Bir de oy isteyenlere değinmek gerekli. Ben de oy istedim ve oy isteyenlere (işi abartmadıkça) hoş gözle bakıyorum. Oy vermek kadar oy istemek de bir haktır. Üstelik sahte hesap alıp kendine oy vermekten de iyidir.

Bu konuyla ilgili olarak  Seval Ünver’in yazısına da bakabilirsiniz.

Teşekkürler.

2 Yorum

  • yazını yorumlara gönderdğin için teşekkürler,gözümden kaçmış olmalı.”Oy istemek de vermek gibi haktır.” kesinlikle bu şekilde düşünmedim,elbette oy istenilmesine “istemeyin kardeşim” gibi bir çıkışım yok.Ancak belli başlı kişiler(gruplar)bunu çok etik olmayan şekillerde yaptılar,ben bir yapılaşma içinde bulunmasamda bu şekilde gerçekleşmesi hoşuma gitmedi,umarım istediğin sonuçlara ulaşırsın,başarılar:)wolkanca’daki yazı biraz sert o açıdan alıntı yapmak yerine direkt yazının adresini ekledim,blog sahibi daha evvelki olaylara da biraz dokundurma yapmış.

    • Öncelikle teşekkür ederim. Oy istemek konusunda abartılmadığı sürece hak olduğunu zaten belirtmiştim. Ama evet, bazen abartıldığı da oldu.

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler