Blogunuza Masaüstünden Yazın

B

zoundryreavenEğer bir blogunuz varsa bunun yazma işlemlerini masaüstünüzden yönetebilirsiniz. Platformu önemli değil: İsterseniz wordpress tarafından barındırılan bir blog, dilerseniz blogger servisi ile yazdığınız blog; hepsi ile yüklenecek tek program ile anında yazı ekleyebilirsiniz! Zoundry Raven bu işlemi yapmanızı sağlayacak olan programdır. Program sayesinde blogunuzun tüm içeriği bilgisayarınıza indiriliyor. Bu sayede yedek işlemi ile uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Nasıl Yapılıyor?
Tüm blog sistemleri XML-RPC sistemini desteklediğinden bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. Programı indirmeden önce blogunuzun yönetim panelinden XML-RPC protokolünü etkinleştirin. WordPress kullandığım için ben bu sistemde örneğini vereyim: Yönetici Paneli > Ayarlar > Yazma menüsüne gelerek “WordPress için Movable Type, MetaWeblog ve Blogger XML-RPC yayınlama protokollerini aktifleştir” Bu işlemden sonra programı bilgisayarınıza indirin.


10mb boyutu var. Zoundry Raven – İndir

Standart program kurulumundan sonra karşınıza yukarıda eklediğim ekran gelecektir. Her blog için bir hesap eklemeniz gerekmektedir. “Add Account” seçeneğine tıklayın, çıkacak pencerede ilk olarak site adresinizi girin. Büyük bir aksilik olmaz ise program otomatik olarak blog sisteminizi görecektir.

İlk boşlukta bir hesap ismi gireceksiniz. Bunu herhangi bir isim olarak atayabilirsiniz. Daha sonra kullandığınız blog sisteminin size ait yönetici kullanıcı adı ve şifresini gireceksiniz. Altta belirtilen ‘api’ kısmını değiştirmeyin. O kısım otomatik olarak belirlenmektedir.

Eğer ilk belirttiğim protokolü aktifleştirdiyseniz program listeyi içeri alıp çalışmasına devam edecektir. Bu işlem blogunuzun içeriğine göre değişmektedir. Benim 210 yazım için 3 dakika sürdü. İşlem tamamlandığında program blogunuzun bir yedeğini bilgisayara almış durumda olacak. Dilediğinizde inceleyin ve kurcalayın. Tavsiyem sırf bu programı öğrenip, kavramak için bir bedava blog almaktır, veya var olan sitenizde bir deneme blogu açabilirsiniz.

Artık yazı yazma kısmına geçebilirsiniz. “Write” seçeneğini tıklayarak blogunuzu seçin. Her blog için çıkacak iki seçenekten birisi sayfa diğeri yazıdır. Buradan yazı olanını seçin. Tıpkı blog sisteminizde olduğu gibi etiket, kategori işlemlerini yapabilirsiniz. Html modunda yazabilir, preview seçeneği ile canlı görebilirsiniz. Resim yada bağlantı ekleyebilir bunlar ile oynayabilirsiniz. Bir örnek resim:

wordpresszoundry
Yazıyı bitirdiğinizde “publish” seçeneği yayınlamak için yeterlidir.

İyi bloglamalar.

4 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler