Beynin Elektrokimyasal İşleyişi #2

B

Bir önceki giriş yazısında beynin sırrı ve sınırından ayrıca her insanın beyninin aynı yapıya sahip olduğunu yazmıştım. Eğer okumadıysanız, o yazıyı okumanızı da öneririm. Geçelim bu yazıya…

Beynin çalışması standarttır!

Nasıl ki tüm insanların beyin yapısı aynı ise, bütün insanların beyinleri de aynı işleyişe sahiptir. Problemleri çözdüğümüzde, derin bir uykudayken, virajlı bir yolda araba kullanırken ya da hayal ederken…

Yaptıklarımız farklı olsa da beyin bütün bunları aynı işlevler ile gerçekleştirir. İnsan beyni elektrokimyasal faaliyetlerde bulunan inanılmaz bir fabrikadır. Yaptığımız her iş sırasında; koşarken, yüzerken, yemek yerken kontrolü sağlayan beyin sinirlerinin farklı dalgalar saçtığını biliyor muydunuz?

Beta, Alfa ve Teta Dalgaları!

Beyin farklı işleri yaparken farklı sinirleri kullandığı için bu işler sırasında farklı dalgalar saçarlar. Örneğin; beta dalgası..

İnsanlar fazlasıyla bi’şey ile meşgul iken devreye beta dalgaları girer. Hızlı, seri ve inişli dalgalardır. Heyecanlandığımızda yada dış dünyadan çok fazla uyarı aldığımızda beta dalgaları oldukça aktif olmaya başlar. Konuşan bir insan etrafına bolca beta dalgası yayar. Konuşma sırasında bir tartışma çıkar, konuşan kişi heyecanlanır ise dalgaların frekansları artar.

Alfa dalgaları, rahatladığımızda, heyecanımız geçtiğinde beyin alfa dalgalarını devre sokar. Alfa dalgalarının genliği beta dalgalarına daha yüksektir. Fakat frekansı beta dalgasına göre oldukça düşüktür.

Teta dalgalarına gelince… Zihnin bilinçsiz olduğu hallerde yayılmaya başlarlar. Bastırılmış duygular ortaya çıkarken aktifleşirler. Yaratıcılık için ihtiyaç duyulan dalga tetadır. Uzun bir yolda ilerlerken, sakin bir yürüşteyken etkin beyinsel dalgaları tetadır. Yani dış dünyadan çok fazla uyarı alınmadığında devreye girerler. Bu anlarda beyin yaratıcılık ve ilginç fikirler için çok uygundur!

Delta dalgaları

Delta dalgaları çok düzensiz yayılırlar. Uykunun en derin seviyerlerinde, yatakta kitap okumaya başladığınızda delta dalgaları aktifleşir.

Yapılan araştırmalar teta ve delta dalgalarının özellikle yaratıcıkla ilgili olduğunu, bu dalgaların beynimizin odaklanmasına yardımcı olduğu ortaya koyuyor.

Delta ve teta dalgalarının en aktif olduğu dönem ise uykudan uyandıktan sonraki bi’kaç saattir. Yani yaratıcı fikirlere ihtiyacınır varsa bu saatleri iyi değerlendirmelisiniz!

Bir önceki yazıda beyin hakkında genel bilgilere sahip olurken; bu yazıda biraz daha detay aktardık. Bir sonraki yazıda beyin hakkında ilginç bilgileri bulabileceksiniz.

Alınan oksijenin % kaçı beyine gitmektedir?
Kanın % kaçını beyin kullanmatakdır?
Beyin toplam ağırlığın % kaçına denk gelmektedir?
Ve daha fazlası…

Teşekkürler.

4 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler