Uğurlar Olsun!

U

ugur_mumcu
Bugün 24 Ocak… Uğur Mumcu’nun ölümünün 16. yıldönümüdür. Hala faili meçhul bir cinayet olarak duruyor olması, yazık bu ülkeyi yönetenlere.. Mevzuyu bu aşamaya çekmenin günü değildir bugün!

Bugün birçok yerde Uğur Mumcu’yu anma törenleri gerçekleştiriliyor. Saat 11.00’de adının verildiği Batıkent Uğur Mumcu Parkı’nda, “Uğur Mumcu Sesleniyor: Sömürenler Demokrasisi, Hırsızlar Düzeni” sloganıyla saat 13.00 ‘da karanfil ve mumlar ile Uğur Mumcu’nun sokağında olacak.

Bunun dışında Cumhuriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Dostları Uğur Mumcu’yu Anlatıyor” başlıklı söyleşi saat 16.00’da Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde gösterilecek. Ayrıca Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda “Uğur Mumcu Sesleniyor 2009; Siz Verin Hükmünüzü”  adıyla düzenlenecek dans ve sinevizyon gösterisi yapılacak. Bu gösteride, sahneye Leman Sam‘da çıkacak.

Yukarıda açıkladığım tüm organizasyonlar “16. Adalet ve Demokrasi Haftası” adı altında yapılmatadır. Yani anma törenleri bir hafta boyunca başka yerlerde de devam edecek.

Bu konuyu yazmadan önce biraz interneti dolaştım ve gözüme çarpanları burada paylaşma istedim. Bir video, ölümünden önce yaptığı bir konuşma videosu merak edenler izleyebilir. Konuşma “Köy Enstitüleri” ve “Din Sömürüsü” hakkındadır.

Kaynak: Yalçın Bayer’in Köşe Yazısı

Teşekkürler.

1 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler