Türk Bloglarına Neler Oluyor?

T

Tamkarışık‘dan Gülşah sağolsun beni mimlemiş.Tabiki cevap vermemek olmaz.Konu başlıkta da belirttiğim üzere “Türk Bloglarına Neler Oluyor”.Bu kez çok sağlam bir konu seçilmiş ve bana ulaşmış , üzerinde saatlerce konuşulabilir.İlk olarak bu mim’i başlatan blog yazarının düşüncelerini okumanızı öneriyorum sizlere:buyrun

Mim Kuralları:

1- Sizce son dönemde Türk bloglarındaki durgunluk fark edilir düzeyde mi?
2- Cevabınız evet ise, sizce bu durumun nedenleri neler?
3- Bu durgunluğu gidermek ve üretilen içeriğin kalitesini yükseltmek için Türk blog yazarları olarak neler yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz?
4- Eklemek istedikleriniz.
5- MiM’i en az 3 arkadaşınıza paslamanızı rica ediyorum.

Şimdi başlayayım dökülmeye:

1.Kime Göre: Konuya okuyucular ve blog yazarları olarak iki ayrı yönden bakmak gerekli bence.Okuyucu olarak şunları söyleyebilirim: Blog yazarı olmasam -iyi ki öyleyim- takip ettiğim siteler bir elin parmaklarını geçmezdi!Eminim sadece okuyucu olanlar en fazla 3-4 blogu sürekli olarak takip edip , yorumda bulunuyordur.Sanmıyorum ki blog yazarları kadar takip etsin , sürekli dolaşsın.Birkaç istisna hariç tabiki.

Fakat işin blogyazarı kısmına gelirsek yine ikiye ayrılıyor.TeknolojikHerşeyim mim’i başlatırken işin kötüye gittiğini belirtmiş.Benim katıldığım ve katılmadığım yerler var.Örneğin içerik bulamama konusuna kendi adıma katılıyorum fakat bulan buluyor.Örnek vermek gerekirse sevdiğim bir dostum TEAkolik.

Toparlamak gerekirse elbette bir durgunluk var fakat bu okuyuculara göre değil , sadece bizlere yansıyor.

2.Neden: Nedenlerini uzun uzun açıklayabiliriz , herkes kendine göre farklı bişey bulabiliriz.Fakat bence şu bir gerçek ki “küresel kriz” dediğimiz olay herşeyi ve heryeri etkiliyor.Örneğin hosting firmaları piyasadan çekilmeye başladı.Dolasıyla rekabet azaldığından fiyatlar yükseliyor!

Türkiye’de ki sansür olayları insanların keyfini kaçırıyor , tabi ki giren giriyor!Herkes bir tepki koymak istiyor fakat görüyoruz ki hala amacına ulaşmış değil.Bazı ülkelerde blog yazarları gündem belirlerken biz de bu kadar toplu hareket edilmesine rağmen sonuç yok!Blog yazarlarına değer verilmiyor!

Diğer yandan twitter , friendfeed gibi zımbırtılardan dolayı çoğumuz yazmak yerine bir link anonim haberleri paylaşıyoruz!

3.Çözüm: Tamkarışık bana paslarken bahsetmiş; yeni bir üretkenlik aracı oluşturulmalı diye.Evet olabilir fakat ben yine de bunu blog yazarları olarak başka bir araca bağla kalmadan çözüme kavuşturmalıyız diye düşünüyorum!

Bazen durgunluk dönemleri geçiş/patlama dönemi olarak sonlanır umarım Türkiye’de de bu şekilde gerçekleşir.Benden bu kadar!

Mim’i pasladıklarım
; Göksel , Codeluu Altuğ ve TEAkolik

Teşekkürler.

6 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler