Neden Sosyal Medya?

N

Sertab ErenerHaftasonu sosyal medya sitelerinden twitter ve friendfeed’e Türkiye’nin önemli iki şarkıcısı dahil oldu: Sertab Erener ve Demir Demirkan!

Varlıklarını bir gün geç öğrensek de, bunu hiç belli etmeden amansız soru sorma çabasına giriştik. Önce gerçek miydi diye sorduk, sonra onlara soramasak da niye burdalar diye kendi kendimize sorduk…

Sertab Erener 15 Mayıs günü single çıkartacakmış, şarkının adı ‘Bu Böyle’. Kendisi bizzat tvitledi. Ayrıca sertab.com isimli sitesinde de değişikliğe gidecekmiş, bu konuda ağ üzerinden fikirleri dinledi(!). İlk başta kimden destek ya da fikir aldı bilmiyorum ama twitter ve friendfeed’i birbirine bağlayıp da Sertab’ı sadece twitter’ın başına koymak olmadı. 200 kadar cevap boşa gitti. Aralardaki bir sürü soru ve öneri havada kaldı, çünkü Sertab twitter’da cevap beklerken cevaplar friendfeed üzerinden geliyordu.

Bunlar bir yana, bazı kullanıcılar ısrarla hesaplar sahte olmasa bile yazanların gerçek kişiler olmadığını, sanatçılar tarafından tutulmuş kimseler olduğunu söylediler. İşte tam bu sırada Özgür Alaz olaya müdahele etti ve işin aslını ortaya çıkardı. Ardından Demir Demirkan da bir resmini ekleyince ben şahsen inandım. İşin sahte kullanıcılar tarafından suistimal edilmesi var, o konuya girmeyeceğim.

Peki Sertab neden böyle bir işe gerek duydu? Aslında herşeyi Obama başlattı ya neyse… Albüm öncesi ne yaparsam kardır, bu single için kullansak olur mu diye mi düşünüyor? Yoksa sanatçılar arasında Sosyal Medya’yı ilk farkeden kişi mi olacak?

Eğer samimi bir üslup kullanıp karşısındaki kitlenin farkında olursa Sertab Erener önemli bir yolun ilk adımını atan kişi olur Türkiye’de.

Nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.

1 Yorum

  • Oprah Winfrey gibisi var mı acaba. Kadın bir gün Twitter hesabı açıyor, sonraki gün 50 binden fazla takipçisi var ve hiç bir tane bile iletisi yok. 🙂 Tabi sonra o beklenen iletiyi gönderiyor ve herkes “welcome oprah”. 🙂

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler