Meds Yeghern*

M

Barack ObamaABD Başkanı olduktan sonra ilk ülke gezisini Türkiye’ye yapan Barack Obama, seçimlerden önce sık sık dile getirdiği ‘Ermeni Soykırımı’ meselesine ilişkin açıklamalarını dün yaptı!

Meclisimizde konuşma yapan ve ılımlı mesajlar veren; sık sık Müslümanlar ile aramızda sorun yok diyen, aynı zamanda Atatürk ve ilkelerinin önemini vurgulayan Obama sonunda ağzındaki baklayı çıkardı: Meds Yeghern!

Dilimizdeki ‘soykırım‘ kelimesinin İngilizce’de karşılığı ‘genocide’. Fakat Obama’nın konuşmasında bu kelime yok. Evet, gerçekten yok! Fakat, o kelimenin yerine, bizzat Ermenilerin kullandığı ve ‘büyük felaket‘ anlamına gelen ‘meds yeghern‘ kelimesini telaffuz etti.

1915 olaylarından bahsederken “1915 olayları insanların, insanlara yaptıklarının karanlık yüzünü yansıtmaktadır…” ve “Meds Yeghern’de kaybettiklerimizi hiçbirşey geri getiremez. Ancak Ermenilerin son 94 yıldır yaptıkları katkılar, yetenek, dinamizm ve uyuma yönelik bir vasiyet gibidir ve onları yok etmeye çalışanlara ders niteliğindedir…” diyor!

Ayrıca Obama, Türkiye’ye, ‘bu olayı siz de kabul etmelisiniz’ şeklinde mesaj vermekten çekinmiyor.

Bu Obama’nın ve ABD Başkanlarının ilk dersi değil elbette. Bi’kaç hafta önce mecliste de bize ders veren Obama kendisinin ikinci dersini bu kez daha ağır veriyor!

Nedense 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘nın ertesi günü böylesi aşağılık sözlere maruz kalıyoruz! Geçen sene de eski ABD Başkanı Bush bu olaylari için ‘trajedi’ demişti.  Aynı şekilde, ülkemize depremlerde bile gelen, enkazlar arasında dolaşan Clinton da olayı ‘katliam’ diye lanse etmekten geri kalmamıştı.

24 Nisan günü geleneksel olarak yayınlanan bu mesajların anlamı ne acaba? Bu soruyu geçelim de, Obama da bir meds yeghern olmuştur bizim için.

*Meds Yeghern: Büyük Felaket.

3 Yorum

  • Çok yazık, aslında gerçekleri Ermeniler de biliyor dostum ama gel gör ki işlerine yarayan şekilde yansıtıyorlar.Bizim gücümüzün farkında olan büyük devletler de desteklerini Ermeniler gibi şerefsiz toplumlara veriyorlar.Düşmanımın düşmanı benim dostumdur politikası, inceden inceden…

  • bunun tek bir nedeni var ermeni diye tabir edilen aşşağılanmış halkın amerikada çok büyük kitleler halinde yaşaması ve çok iyi kendilerini acındırmaları.
    Yıllardır ermenilere ortak bir kurul oluşturulması ve bu olayların araştırılması çağrısı yapılmasına rağmen hep geri planda kalıyolar. Nedenide açık doğuda yaptıkları ” KATLİAM” dan sonra Türk hükümetinin mecburi olarak onları sürgüne gönderdiğini biliyolar. Haksız olacaklar yalanları ortaya çıkacak. Her yıl amerikan senatosunda bu olaylar konuşulurken bizim dostumuz RTE ve yandaşlarına göre hala amerika. Devam edin beyler kimi kandırıyosunuz.

  • Türk oğlu Türküm ama insanların ermenileri böylesine aşağılamasına ve soykırım mevzusunu kabul etmemesine inanamıyorum. var işte yaptılar, yaptık. dedemde yaptı onun babasıda!!! obamaya yazık bağıra bağıra söylemeliydi soykırım diye.

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler