İnsalık Suçunu Kınarken, Hitler’e Vurgu Yapmak?

İ

Dünya gündemi oldukça yoğun. Ülke olarak da bundan nasibimizi alıyoruz. Birkaç gün önce, İsrail’in uluslararası sularda ilerleyen bir gemiye yaptığı saldırı, insanlık adına tam bir rezaletti. Gemiye, saldırıya ya da İsrail’in gaddar tutumuna diyeceğim bir şey yok, yazıda başka bir konuyla ilgilenmek istiyorum.

Saldırının hemen ardından; sosyal ağlarda (özellikle Facebook) enteresan bir tutum sergilenmeye başlandı. İsrail’in yaptığı insanlık dışı saldırısına, hatırı sayılır bir kitle tarihin en kara yüzlerinden birisi olan Adolf Hitler’in sözünü paylaşarak karşılık(!) verdi.

Genç, yaşlı tüm İsrail halkını suçlu ve kahrolması gereken insan olarak gören bu zihniyete karşı dikkatli olmak gerekiyor. Zira şu günlerde, haklı bir konumda, İsrail’in hukuksuz ve insanlık dışı saldırısına tepki gösterirken, bu sözlerin destekçileri yüzünden olay çok farklı noktalara gelebilir.

Türkiye’de yaşayan ve saldırıyla alakasız binlerce Yahudi’yi zan altında bırakmaya, kendilerini suçlu hissetmelerine kimsenin hakkı yok! Hele ki Adolf Hitler’in zihniyetiyle ve yaptıklarıyla olaya bakmak, yapılanları desteklemek; onaylamak ve meşru kılmak, ne yazık ki çıkış noktamızdan (insani yardım) oldukça uzakta kalıyor. Hatta bence, İsrail Devleti’nin tutumuyla da eş konuma geliyor.

Herkes gözünü İsrail’e çevrilmişken, yapılacak en ufak bir yanlış, insani duygularla yardım etmeye çalışan birçok insanımıza da ihanettir. Ayrıca belirteyim; hassas olunması gereken bu günlerde, herhangi bir ırkçı, faşist ve ideolojik karşıtlık yapmak yalnızca bize zarar verir.

2010 yılında savaşı, insan öldürmeyi ve soykırımı desteklemenin mantığa uyar hiçbir yanı yok. Provokasyona son derece müsait olan toplumumuza bu günlerde, Hitler sözleri yerine M. Kemal’in sözlerini hatırlatmakta da fayda var: “Yurtta sulh, cihanda sulh

2 Yorum

  • Tamamen katılıyorum.Hıtlern yapmıs oldukları sımdı Israılın yapmıs oldugunun aynısıdır ve aynasıdır.Her nekadar yahudıler kendı peygamberlerını oldurerek lanetmıs bır ırk olarak olsada bunların hepsını aynı şema ıcıne almak tamamen IRKCILIKtır.Israıl suan tamamen bır INSANLIK sucu ıslemıstır.Israıl’ın bır an once bu ambargosunu kaldırarak bence kendını yenıden dunyaya tanıtmalı ve gelecegını kurtarmalıdır.Yoksa cok vahım olaylar gelecektır baslarına…

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler