Football Manager 2009

F

Fm
Menajerliğe , menajerlik oyunlarına biraz ilgi duyan hemen herkes sanırım Football Manager ismini birkaç kez de olsa duymuştur.

Serinin tarihçesine bakarsak aslında 90’lı yılların başına kadar dayanan Championship Manager isimli oyunun 2005’te yapımcı anlaşmazlığı nedeniyle ayrılmasıyla oluşan oyun Football Manager isim değişikliği olsada oldukça köklü geçmişe sahip!Championship’in gerçek yapımcıları tarafından devam ettirilen oyun aslında bu!Diğeri ise Eidos’un sadece isim hakları ile devam ettirdiği seri.

Oyun 14 Kasımda raflarda olacak.Demosu ise yine yarım sezon oynanabilirlik ile 2 Kasım gecesi yayınlanacak.Football Manager 2009 Türkiye’de 80Ytl’den satışa sunulacak.Oyunda yine maalesef Türkçe dili yok.Türksportal üzerinden gerekli dil dosyalarını edinebilirsiniz.

Oyunun müdavimlerinden birisi olarak tanıtımı yapmayı boynumun borcu bilirim(:Zira öss ve lgs (şimdi ki oks) zamanlarında bile hiç ara vermediğim bu oyunu tanıtmamak küstahlık olurdu.Daha fazla uzatmadan detaylara geçelim!

Oyun ilk yapıldığından beri 2D yani iki boyutlu oynanır iken bu sene 3D hale getirildi.En merak edilen özellik tam da bu!Ancak sadece 3D olmayacak!Ekran kartı yetersiz olanlar yada illa ben 2D isterim diyenlere de hayır denilmemiş..

Resmi site tarafından açıklanan minimum sistem gereksinimleri;
Pc – (Kesinleşmiş)
İşletim Sistemi: * Windows XP/Vista (?)
İşlemci: * XP : 1.4GHz yada üstü | * Vista : 2.0GHz veya üstü

*Önerilen İşlemci: Intel Pentium 4, Intel Core Duo/Quad, AMD Athlon

Bellek(Ram):* XP : 512MB RAM* Vista : 1.0GB RAM
Disk Alanı:* 2 GB
DVD-Sürücü:* 4x Hızlı – İlk kez Dvd’de yayınlanacak!
Ekran Kartı:* 128Mb

*Önerilen Ekran Kartı: Nvidia FX 5900 | Ultra ATI Radeon 9800 | Intel 82915G/82910GL

Ses Kartı:* DirectX 9.0c uyumlu herhangi bir ses kartı
Directx Sürüm:* 9.0c (Oyuna Dahil)
Ethernet Kartı:* TCP/IP destekleyen

MAC (Kesinleşmemiş)PowerPC: OS X 10.5.3, Nvidia Geforce 6600 / ATI 9600 Radeon
Intel: OS X 10.4.11, Intel GMA 950* / NVidia Geforce 6600 / ATI 9600 Radeon

Sistem gereksinimleri ardından oyunun diğer özelliklerini de uzatmadan sıralayalım;

Miles Jabobson tarafından yayınlanan oyunda olacak yeni özellikler:

1-)Kim, ne kadar koştu?-Artık hangi oyuncunuzun ne kadar koştuğunu ve saha da kendini ne kadar zorladığını görebileceksiniz(Kilometre ya da Mil olarak)
2-)Geliştirilmiş takım raporları-Asistan menajeriniz daha detaylı takım raporları hazırlayacak, size kadrodaki zayıf yanlarınızı gösterecek ve hangi bölgeyi güçlendirmek için oyuncu almanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacak.
3-)Oyuncu ödüllerindeki değişiklik-Artık geçmişteki bütün takım ödülleri görülebilir olacak.
4-)Tatile gittiğinizde menajerlik başvurularını değerlendirmek için daha fazla seçenek(Ligin orta seviyede bir takımını kabul et, alt sıradaki bir takımını kabul et…)
5-)Oyuncu puanları-Oyuna sonradan giren yedekler 10 dakikadan az oynadıkları sürece puan alamayacak.(Yedek oyuncuların genel performansının kötü olarak gözükmesini önlemek için eklendiğini düşünüyorum)
6-)Pilot kulüpler-Yönetimin güvenini kazandığınız taktirde, onlardan özel olarak, kendinizin seçebileceği feeder/Parent kulüp isteyebileceksiniz.
7-)Kiralık oyuncu gönderme de yenilik-Oyuncu kiralama tekliflerinde özel tekliflerde bulunacak(Daha önceden de bildiğimiz gibi “kupa maçlarında oynayabilir” şeklindeki özelliklere ek olarak)
😎Stadyum genişletme sezon sonunda başlayacak ve yeni sezona yeni stadınızda başlayabileceksiniz.
9-)İspanya gibi “B” takımı olan ülkelerde, bu takımlar artık besleyici kulüp olarak gözükmeyecek, bağlı kulüp olarak gözükecek.(Real Madrid “B” nin Real Madrid’in paf takımı olarak gözükmesi gibi)
10-)Daha etkili transfer kuralları – Örneğin:French Choker/Joker kuralı ki bu şu anlama geliyor: Bir takım transfer mevsimi dışında bir oyuncuya imza attırabilir ve biz buna joker deriz.

Bunların dışında;
Sıfırdan yazılmış transfer sistemi , gelişmiş medya seçenekleri , kendi yorumunu oyuna dahil edebilme , seçme günleri özellikleri de göze batan diğerlerinden.

Birkaç ekran görüntüsü ekleyelim;
Football Manager – Görüntü 1(Futbolcu Yorumlama) – Görüntü 2 (Basın Bildirisi)- Görüntü 3 (3D)
Daha fazla resim: Football Manager 2009 | Resim

Football Manager 2009 | Resmi Site
Football Manager Türkiye Resmi Sitesi
Football Manager Yapımcısı

Teşekkürler

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler