Çevrimiçi Dosya Depoları

Ç

hddSon yıllarda internet hızının giderek artması , kullanımın yaygınlaşması sonucu doğan talepler bizleri zaman zaman tatlı sıkıntılara sokmuyor değil 🙂 Örneğin; Youtube’dan indirdiğimiz videoları nereye koyabilirim düşüncesi yada sezon sezon arşivlediğim dizi için yer kalmadı sancıları..Bu taleplere donanım olarak çözümler getirilsede her zaman bir Seagate Barracuda almak mümkün olmuyor(:

Bu gibi durumlarda imdadımıza yine sorunun asıl sebebi yetişiyor yani internet!Çevrimiçi olarak dosya saklayan internet siteleri artık bu sorunu halletmek için güzel bir alternatif.Aralarında tamamen ücretsiz , tamamen ücretli yada belli bir kısmı ücretli olan siteler mevcut.

İnsanların her yıl dosyalarının %43’ünü geri getirilemez şekilde kaybettiğini , sabit disklerin %13’ünün ilk yıllarında arızalandığını düşündüğümüzde , çevrimiçi depolamanın ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlıyoruz.Gelelim çevrimiçi dosya paylaşımı sağlayan sitelere;

Windows Live SkyDrive:Windows’un yeni bir hizmeti olan SkyDrive(?) bir süredir sadece Amerika’da yaşayan kullanıcılara hizmet veriyordu.Artık Windows Live hesabı olan herkese açık.Türkçe dil desteği sayesinde Türk kullanıcıların daha çok rağbet edeceği ortada.SkyDrive hesabınızı aktifleştirdikten(?) sonra 5gb alana sahip oluyorsunuz.Aynı anda 5 farklı dosya yükleyebiliyorsunuz fakat her bir dosya en fazla 50mb boyutunda olmalı.Bu biraz can sıksa da Windows güvencesi durumu topluyor.

Üye olduğunuzda SkyDrive alanınız üçe bölünüyor:Kişisel Klasörler , paylaşılan klasörler ve ortak klasörler.Kişisel klasörlere sadece siz yada Windows Live şifrenizi verdiğiniz kişiler erişebiliyor.Paylaşılan klasörlere Live Messenger kişi listenizdeki kullanıcılar yada sizin verebileceğiniz eposta adresine sahip kullanıcılar erişebiliyor.Ortak klasörler ise herkesin kullanımına açık.Klasör tabanlı yönetimde yetkilendirme ayarları sayesinde kişileri okuyucu yada düzenleyici olarak gruplandırmak mümkün.

Hizmet’e erişmek için tıklayınArtıları(+):Türkçe dil desteği , Windows güvencesi , Yetkilendirme.
Eksileri(-):Boyut sınırı.

Xdrive:AOL tarafından sunuluna bu Xdrive isimli bu site “Desktop Lite” programı ile dikkat çekiyor.Kurulumu 3-5 dakika süren program ile masaüstünüzden sürükle-bırak yöntemi ile dosyalarınızı internet ortamına aktarabilirsiniz.Diğer alternatiflere göre daha hızlı ve basit olan bu yöntem dosya depolamayı oldukça zevkli hale getiriyor.Siteye üye olup hesabınızı aldığınızda bir de @aol.com uzantılı mail adresiniz oluyor.

Hizmet’e erişmek için tıklayın

Artıları(+):Desktop Lite , Basit kullanım ,  Boyut sınırı içermemesi.
Eksileri(-):

Box: Box dosyalama hizmeti , bir kaç saniyede üye olup hemen dosya yükleyebileceğiniz diğer bir alternatif.Dosyaları size özel yada arkadaşlarınızla paylaşmak üzere iki farklı şekilde kategorilendirebilirsiniz. Dilerseniz RSS adresleri kullanıma açarak her dosya eklendiğinde arkadaşlarınız haberdar edebilirsiniz.

Dosyaları paylaşmak için Xdrive hizmetinin sağladığı gibi bir yazılım içermese de; küçük bir Java Applet yükledikten sonra dosyaları yine sürükle-bırak yaparak tarayıcıya götürerek depoluyabilirsiniz.

Box servisinin iPaper isimli servisi ise paylaşıma açtığınız , PDF , Word , Excel gibi dosyalarınızı çevrim içi olarak görüntüleyebilirsiniz.Ayrıca Zoho ile üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Hizmet’e erişmek için tıklayın

Artıları(+):Hızlı üyelik , Rss desteği , iPaper hizmeti.
Eksileri(-): 1gb kapasite.

Carbonite:Önceki alternatiflerden farklı olarak ücretli bir hizmet Carbonite.Kurumsal alanda oldukça yaygın olan servisin tüm hizmetleri 15 gün ücretsiz.

Kurulduktan sonra sistemin tepesine yerleşiyor , dosyalarda yapılan değişiklikleri sürekli takip ederek sistemin bir kopyasını belirlediğiniz zaman aralıklarıyla çevrimiçi ortama aktarıyor.Ayrıca Bilgisayarım’ın için bir sürücü olarak görünerek servisi kullanışlı ve hızlı bir hale getiriyor.

Hizmet’e erişmek için tıklayın

Artıları(+):15 gün ücretsiz , Eşitleme hizmeti , Şirketler için uygun ücret.
Eksileri(-):Türkçe dil desteği yok.

The Linkup: Linkup ismiyle kullanıcılara hizmet veren bu sistem 2gb dosya depolamaya izin veriyor.Dosya için boyut sınırı yok , ancak web tabanlı olarak yükleme yapıldığından yüksek boyutlu dosyalarda zaman aşımı olması muhtemel.

Hizmet’e erişmek için tıklayın

Artıları(+): Dosya boyunt sınırı yok.
Eksileri(-): Web tabanlı paylaşımdan dolayı zaman aşımı , Düşük alan kapasitesi.

Tek Tık Dosya Yükleme:

RapidShare.de => 300mb
SendSpace.com => 300mb
DepositFiles.com => 300mb
gigasize.com => 300mb
filecrunch.com => 250mb
megafileupload.com => 200mb
easy-share.com => 100mb
uploading.com => 100mb

Teşekkürler

kısmi kaynak:byte

6 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler