Cahit Aral’dan Sonra Ne Değişti?

C

1986 yılından bahsedersem belki çok eski olabilir, fakat yandaki fotoğraf daha yakın ve tanıdık gelecektir.

Dönemin bakanı Cahit Aral, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) o dönem yazdığı “çaylar imha edilmeli” raporunu pek sallamayıp “bakın ben içiyorum” mesajı verdiği fotoğrafa tekrar bakın lütfen.

Tabii şimdilerde övünerek hatırladığımız Özal’ın da “biraz radyasyon iyidir” ve Evren Paşa’nın “radyasyon kemiklere yararlıdır” açıklamalarını da es geçmemek lazım.

Aradan 25 yıl geçti. Türkiye’de neredeyse her şey değişti, fakat aslında hiçbir şey değişmedi. Hala bir takım siyasetçiler kendilerini akıllı, halkı cahil zannetmeye ısrarla devam ediyor.

Daha yakın bir tarih olan 2007’ye gidelim. Ankara’daki su kesintilerine. Günlerce Ankara’da su kesintileri yaşanmış, muhterem Melih Gökçek “Ankaralılar tatile çıksın” demekle başlamış ardından da Kızılırmak suyunu habersiz ana şebekeye vermişti. Sonradan ortaya çıktı olayın aslı: Sudaki arsenik miktarı olması gerekenden fazlaydı.

Basın olayın üzerine gitti, tartışmalar başladı ve Melih Gökçek objektiflerin karşısına bir sürahi ile geçti.

Sularda arsenik olmadığını, kendisinin sabah akşam çeşmeden su içtiğini söyledi ve çeşmeden doldurduğu bir sürahi suyu kameralar karşısında içti. Tabii bunun ardından da rakip parti CHP’nin yönettiği İzmir Belediyesi’ne çatarak işlemi tamamladı.

Bakın haklıymış ki; sene 2011 oldu hala yaşıyor. Değil mi?

Açıklamadan sonra, Ankara halkının büyük bir kısmı çeşmeden su içmek yerine damacanalardan su tüketmeye başladı. Hala da aynı şekilde devam ediyor.

Gelelim 2011’e. Bu kez Isparta’dayız.

Eğirdir Gölü’ne çöp döküldüğü yönündeki haberler ve şikayetler üzerine, Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral gölden eliyle su içti. Bir de ekledi: “Huzurunuzda gölümüzün suyunu rahatlıkla içebildik.”

Elbette ki başkanın “rahatlıkla içebildik” dediği su Isparta ana şebekesine bağlı. Zaten aksini de düşünmenin ne manası var değil mi?

25 yıl geçti; Cahit Aral, Kenan Evren, Melih Gökçek ve Osman Nuri Özmeral hala hayattalar. Uzun da ömürleri olsun. Zaten sağ olsunlar ki, sayelerinde çay ve su tüketmekten çekinmiyoruz.

Acaba bu ülkede kaç yanlış bir adamı, kaç tekrar bir zihniyeti koltuğundan eder merak etmekteyim. Bak su diyorum anlıyor musunuz? Su.

 

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler