BerilTech’te Geçen 2 Ay #1

B

Üniversitenin zorunlu yazılım stajını BerilTech’te yapacağımı daha önce de belirtmiştim. Haziran’da başladığım staj dönemi 19 Ağustos itibariyle sona erdi. Yorucu fakat çok keyifli bir dönem de böylece geri kaldı.

Staja başlamadan önce “beklediğimden daha faydalı geçeceğine eminim”  demiştim, fakat açıkcası bu kadarını umut etmiyordum. Ortalama bir staj döneminin ötesinde, adeta bir çalışma süreci gibi ilerledi ve tamamlandı. Geçen iki ayda; öğrendiğim teknik bilgiden çok, iş atmesforini sevdim.

BerilTech, kimdir.com, sirketce.com, firs.at gibi kendi projelerini geliştiren ve bu yüzden de dinamik bir çalışma sürecine sahip bir şirket. Açıkcası böyle bir ortamdan sonra “yap-devret” tarzı sistemine biraz soğudum. Herhangi bir ajansın (muhtemel) bu sistemi kullanması da beklentilerimi değiştirdi.

Stajın başından itibaren farklı projeler için, farklı zaman dilimlerine dair hedef, beklenti ve sonuçları gözlemleme fırsatım oldu. Oluşacak sorunlara karşı oluşturulan yapıyı yakından takip ettim. Her hatayı engellemek yerine -ki bu mükemmeliyetçilik oluyor-, hata olduğunda “çalışabilirliğin” sürmesinin daha önemli ve mantıklı olduğunu gördüm. (Bu dönem öncesinde genellikle diğer metodu uygulumaya çalışıyordum)

Günler sürebilecek bir ürün için baştan her kesimi detaylandırmak yerine, adım adım, görerek, son kullanıcıyı da düşünerek karar vermenin hem geliştiriciler hem de projenin kullanıcıları için daha verimli olabileceğini kavradım. Yapılacak işleri en küçük parçasına kadar ayırarak (sırayla) çalışmakla, en baştan her işi detaylandırmak arasındaki derin farkı yaşayarak tecrübe ettim. Sonuçları kimi zaman ağır oldu.

Bir staj sürecinden beklentim yalnızca ortamın havasını solumak ve yapılan işlerin nispeten ölçeklendirilmiş kısımları üzerinde iyi/kötü bir şeyler yapabilmekti. Kısaca çoğunlukla teknik, olursa da diğer süreçler hakkında bilgi sahibi olmak istiyordum.

Şimdi düşündüğümde, öğrendiğim herhangi bir programlama dilinin ya da bir teknolojinin tek başına asla yetmediğini ve yetmeyeceğini görüyorum. Yaptığın işe hakim olmak daima diğer gereksinimlerden bir adım önde.

Gözlem becerime hep güvenmişimdir, bunun mevyelerini aldım diyebilirim staj sürecinde.

Yazıyı bilerek ikiye ayırdım, ilkinde genel, sonraki yazıda da teknik detaylardan bahsedeceğim. Sonraki yazı da yarın yayında olacak.

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler