Artık İşletim Sistemi Seçmekte Özgürüz!

A

Az sonra belirteceğim mahkeme kararı çıkmadan önce, aldığımız dizüstü bilgisayarda, işletim sistemlerine de zorla para ödüyorduk (Bkz: Windows). Artık bunu seçme şansına sahip olacağız. Karar şöyle:

“Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı ve LKD üyesi bir avukat Tüketici Mahkemesine açtığı dava sonucu bilgisayar ile birlikte alınması zorunlu kılınmış olan Windows işletim sisteminin ederini faiziyle birlikte geri alma hakkını kazandı. […] Bu davanın sonucu olarak özgür işletim sistemi kullanıcıları gibi yasal işletim sistemi lisanslarına sahip kullanıcılar dava açmak yerine, satıcı firmanın zorluk çıkarması durumunda, mahkemenin verdiği örnek karar ile tüketici heyetine başvurarak, masrafsız bir şekilde istemediği işletim sistemini iade ederek ederini geri alabilir.

Artık aldığımız her bilgisayarda işletim sistemi seçme hakkında sahip olacağız. Bu şekilde dizüstü bilgisayarların fiyatı da yaklaşık 110 dolar düşmüş olacak.

NOT: Bilinçlendirme kampanyası içeren bu yazıyı bu notla beraber aynı şekilde blogunuzda/sitenizde kopyalayarak yayımlayabilirsiniz. (bkz: ahmetalpbalkan)

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler