Android SDK ve NetBeans Kurulumu

A

Daha önce Eclipse için Android SDK kurulumunu yazmıştım. SDK ilk çıktığında sadece Eclipse tarafından destekleniyordu. NetBeans ise sonradan çıkan bir eklenti ile Android için uygun hale gelebiliyor(muş).

Eclipse ve NetBeans’i Android için karşılaştırdığımızda Eclipse baskın çıkıyor. NetBeans çeşitli sebeplerden ötürü daha yavaş ve daha çok sorun çıkartıyor (takılıyor, işlemler gecikiyor v.b). Zaten sadece denemek için kurmuştum, yazmaya da vesile oldu.

Eclipse kurulumunda olduğu gibi, önce Android SDK’yı indiriyorsunuz.  Eğer Eclipse için kullanıyorsanız tekrar indirmeye gerek yok. Şu anda, yalnızca NetBeans için kuracaklara göre anlatıyorum işlemleri.

SDK’yı herhangi bir sürücü içerisinde dışarı çıkartın. Masaüstü özellikle olmasın çünkü NetBeans’e SDK yolunu göstereceğiz. Daha sonra SDK’yı herhangi bir yere taşıyınca sorun çıkartacaktır.

Ardından; Bilgisayarım (sağ tık) -> Özellikler -> Gelişmiş -> Ortam Değişkenleri. Sistem değişkenlerinden PATH’i düzenleyin ve sonuna “;C:\AndroidSDK” yolunu ekleyin. Tabii yolu kendi bilgisayarınıza göre düzenleyin ve noktalı virgülü silmeyin. Düzenleme tamamladıktan sonra açılan pencereleri kapatabilirsiniz.

Sıra geldi Android SDK içeriğine. SDK klasörü içerisindeki “SDK Manager” programını çalıştırın ve gerekli paketleri yükleyin (1.6 ve üzeri önerilir). NetBeans tarafına geçene kadar yapılacaklar bitti. Geriye; NetBeans’e Android eklentisini kurmak kaldı.
NetBeans’i açın: Tools > Java Platform yolunu izleyin ve açılan pencereden Add Platform diyerek Google Android OHP’i seçin ve ilerleyin. Sonraki formdan Android SDK’yı çıkarttığınız klasörü yolunu seçerek ilerleyin. Daha sonra Android sürümünü seçin (1.6 ve üzerini tercih edin). İlk kısımın burada bitti.

Ardından, Tools > Plugin yolunu izleyin ve açılan pencerede, sekmelerden Settings’e geçin. Yeni bir kaynak eklemek için Add butonuna tıklayın ve isim olarak Android yazıp; URL kısmına http://kenai.com/downloads/nbandroid/updates.xml adresini girip onaylayın. Ardından Settings sekmesinden Available Plugins sekmesine geçin. Eklentiler arasından Android’i seçip kurulumu başlatın.


Yeni projeler arasından Android’i seçerek programı geliştirmeye başlayabilirsiniz..

Not: Ekran görüntüsü Ubuntu üzerinde alındı fakat kurulum Windows için de geçerli, yazıyı Ubuntu’da yazdığım için oradan aldım:
Not #2: Hello World ya da benzeri bir uygulamayla devam etsek mi?
Kaynak: http://wiki.netbeans.org/IntroAndroidDevNetBeans


7 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler