Anadolu Ulaşım

A

anadolu-ulaşımGeçtiğimiz günlerde yaptığım İstanbul Gezisi’nin dönüşünde Anadolu Ulaşım’ı tercih etmiştim. Yeni bir firma olmasına rağmen, piyasadaki rakiplerinin çok önünde.

Yine de bana göre bazı eksikleri mevcut. Önce artıları:

  • Diğer otobüs firmalarının kart uygulaması Anadolu Ulaşım’da yok. Bunun yerine, biletler isime alındığı için; isimlere puan veriliyor. Yani internetten ve/veya telefon ile bilet aldığınızda puanınız karta gerek kalmadan artıyor. Bunu daha sonra kullanabiliyorsunuz. Oldukça işlevsel. Bkz: DoluBilet
  • İnternetten yapacağınız birkaç işlem ile Anadolu Ulaşım’ın bilet için sizi aramasını sağlıyorsunuz. Böylece onlar sizi arıyor, telefon ücreti ödemeden biletinizi alıyorsunuz.
  • İnternet demişken; Sosyal Medya’da ilk olarak yerini almış ulaşım firmalası Anadolu Ulaşım. Friendfeed’teki hesabından gelişmeleri takip edebilirsiniz. (Friendfeed Anadolu Ulaşım)
  • Yolcuların en beğeneceği özelliklerden birisi, yanda gördüğünüz digikoltuklar. Bu koltuklarda; radyo, televizyon ve film kanallarını yolculuk sırasında takip edebiliyorsunuz. Her koltuğun ayrı kulaklığı olduğu için, gece veya gündüz olması sorun yaratmıyor. Uydu ile hizmet sağlandığı için, nerede olursanız olun yayınları takip edebiliyorsunuz.
  • Eğer sağ taraftaki 2’li koltuklara oturursanız -ben tek tercih ettim- 220 volt elektrik prizi de hemen yan tarafta bulunuyor. Yolculuk sırasında her türlü cihazı şarj veya kullanım için elektriğe takabilirsiniz.
  • Bir ulaşım şirketinde en önem verdiğim şey güler yüzlü, samimi personellerin olmasıdır. Şimdiye kadar yaptığım yolculuklar arasında, karşılaştığım en güler yüzlü personeller, Anadolu Ulaşım’ın personelleriydi. Hemen her şeyde yardımcı oldular.
  • Yolculuk sırasında; açık büfe ikramlar, kablosuz internet, laptop kiralama, 3G, uydu yayını gibi birçok hizmet mevcut. 1 saat laptop kiraladım. Ücreti 3 lira. İnternet bağlantısı hiç fena değil. Neredeyse hiç kopmadı.

Gelelim eleştirilere:
Bu kadar büyük hizmetlere başlamışken ve Türkiye’de bazı işlerde ilk olmayı hedeflerken; neden ulaşım güzergahları az?

Özellikle belirteyim: Ankara’dan, Bursa’ya, Adana’ya, Antalya’ya neden hiç sefer yok? Zaten Karadeniz’i saymıyorum. İstanbul’dan birçok yere gidiliyor fakat, Ankara çok az. Bazı tatil bölgeleri yok bile.

Isparta’da okuyan birisi olarak, Isparta’ya gelmelerini özellikle istiyorum. 3-5 liranın pek önemi yok. Antalya’ya giderken, Isparta’ya da uğrarsa, Anadolu Ulaşım’dan kolay kolay vazgeçmem.

2+1 koltuklu otobüslerin giderek yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde elektrik hizmeti tüm otobüslerde olmalı. Sanıyorum güzergahların az olması, otobüs beklentisinden kaynaklanıyor, belki de sipariş bekliyorlar.

Benim yaptığım yolculukta, tek personel hizme veriyordu. Gerçi otobüste 20 kadar yolcu vardı ama, yine de iki personel olması işleri hızlandırır diye düşünüyorum.

Eskiden otobüs firmaları, yolculuk öncesi anons yapar; bilgiler verirlerdi. Şimdi bunun yerini, görsel açıklamalar aldı. Her yolcu önünde digikoltuk varken, yolculuğun öncesinde yapılan sesli açıklamalar neden buradan verilmez ki? Personelin hala bunları yapması, bu şartlar varken garip oluyor..

8 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler