Ali Sami: Oğulcan’ı Koysalar Oynar!

A

Ben çok küçüktüm. Çok küçüktüm derken; futboldan anladığımı zannettiğim, fakat bi’ halt anlamadığım kadar küçüktüm. Telegol’ün; Telegol olduğu zamanlardı. Ali Sami Alkış’ın sırf Ali Sami Yen ile isim benzerliği yüzünden orada olduğunu düşünürdüm.

Neyse, geçen beni aradı sağ olsun. Şöyle bir diyalog geçi aramızda.
Ali Sami: Oğulcan’cım işin özü, Arda’nın yerine seni koysalar daha yararlı olursun Gaassaray’a.

E tabii görüşme sırasında, yakınlarımda Turgay Şeren olmadığı için; “Yok artık Ali Sami, ebeyinki” diye bir cevap vermedim.

Bu gün Galatasaray’a bakıyorum, lan  o gün Ali Sami gerçekten doğru söylemiş. Gel gör ki, biz bunları dile getirdiğimizde: “Rijkaard’tan daha mı iyi bileceğiz?” oluyor işin adı. Hadi ordan diyorum.

Biriniz de lütfen zahmet edip cevap versin. Sakin sakin, teker teker, tam anlamıyla “bir salağa anlatır gibi“, bu işin nasıl olacağını anlatsın. Ben de teşekkür edeyim kendisine.

Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz, hangi takıma koysan -Genelde bu cümlede Barcelona olur- oynar kıvamındaki futbolcu Arda Turan;
176 cm boyuyla hava mücadelesi yapabilir mi?
– Sırtı dönük top alıp; faul alma amacında ya da dönüp vurma niyetinde oynayabilir mi?
– Arkasında “yaratıcı” bir oyuncu varken, savunma arkasına öldürücü koşular yapıp, son vuruşları iki ayağıyla da iyi yapabilir mi?
– Boğucu bir pres yaparak, takımın direncini artırmakla birlikte; rakip defansı yıpratabilir mi?

Lafı o kadar da uzatmak istemiyorum ama, bu adam niye santrfor oynar be arkadaş? “Boru değil, Rijkaard!” diyen adam ne görüyor birisi bana da anlatsın. Oraya Mustafa Sarp‘ı koy, enerjisi ile defansı yıpratsın, Keita‘yı koy savunma onu tutmaktan yorulsun. Oraya Servet‘i koy hava topu alsın.

Son olarak; çocukluğumun neşesi Ali Sami Alkış – Turgay Şeren videosu gelsin:

Belki de ben hala çocuğum ve hala bir halt anlamıyorum futboldan. Olabilir mi? E Rijkaard bu abi, boru değil…

1 Yorum

  • Forvette oynamasının yanlış olduğu konusunda hemfikiriz ama arda boğucu pres yapan bir futbolcu bence orda ayrı düşüyoruz :=)

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler