Aha Bugün 14 Şubat!

A

20090213235603
Evet! Ahanda bugün 14 şubat… Bilmem kaç yıl önce -aslında biliyorum ama işime gelmiyor- ortaya atılmış güya sevgililer günü olmuş tarih.

Bi’kaç farklı anlama geliyor aslında bugün… İlk en klasiği: Sap olmak! Sevgililer gününü sevgilinle geçirmekten çok daha fazla bilinen bir durum. Kendini sap olarak görenler, dün keyfini yaşadığı için (bkz: 13 şubat saplar günü) bugün dışarı çıkmaz.

Saplar
Tam burada bir dipnot vermem lazım. Aslında saplar günü önceden 15 şubatmış. Sonra bir akıllı çıkmış demiş ki: ‘
Biz bu özel günü(!) onlardan önce kutlayalım ulan! 13 şubat olsun…‘ Sonra 13 şubat olmuş heralde. Böyle mutlu bir günü yaşayan sapların ertesi gün adeta düşman işgalinin kutlandığı 24 saat yaşaması zor bir durum.

Sap diye nitelendirilen; hatta kendini öyle gören erkek yada kadın (genelde erkek) bugün ne olduğum belli olmasın** ya dışarı çıkmaz, yada işi akarte etmek için kalabalık bir arkadaş grubu bulur. Dışarı çıkmamak için sebep çok ama güzel bir cumartesi gününde niye insan evde kalsın ki? Topla güzelim arkadaşlarını, hatta otur liste yap. Ne kadar erkek çağırırsan, o kadar kız çağır ki evden çıktığına değsin efendim! Amacına ulaşmış ol**. Sapların işi bugünde en çok göze batanlar olacağı için zor.

Sevgililer
İkinci klasik… Aslında gün onların günüyken; ikinci sıraya atmak absürd oluyor ama ülkemizde öyle(bkz: Patagonya – yazının son kısmında bunu açıklayacağım
**). Sinema, tiyatro, oturup sohbet etmek vs. Alternatif o kadar fazla ki sevgililer için. Haydi güzel bir plan yapalım. İşi abartma yakışıklı oğlan! Sabah kahvaltısını kızcağız evde yapsın, sonra sessiz sakin bir yerde buluş ki rahat sarıl ve öp. Güzel başladık… İlk önce biraz vakit öldür yürü, dolaş! Haykır sağa sola: ‘Bugün sevgililer günü, benim günüm!’ diyerekten..

Biraz sıkılınca sinemaya doğru yol al. Filmlere göz at. Mutlaka vardır güzel bir film arkadaş. Sinema sektörü bilinçli, bu kadar büyük bir kitleyi sadece bir gün kullanacağından bi’şey yapmıştır. İlla ki öneri gerekiyorsa: Recep İvedik 2! Bugün evet, Recep İvedik filmine git hep gülün, hem eğlenin! Kız beğenmediyse; illa da ‘Sevgililer Günü’ ile ilgili olsun diyorsa: ‘Sevgililer Günü Katliamı‘ nokta(afiş). Güzel tercih olabilir, ehe.

Akşam saatlerinde yaklaştığında tıka basa karnını doyur tabi sevgilinin de doyur. Karanlık olmasını bekle, hediye vereceksin arkadaşım! Bugün sevgililer günü… Yeteri kadar görüş mesafesi azaldığında önceden hiç gitmediğin bir yere götürüp haftalardır düşündüğün hediyeyi takdim et ve öp! Yada öpme o zaten öpecektir, sen hediyeyi aldın ondan bekle! (Niye erkek yerine koyarak anlattıysam?)

İşlem tamam. Akşam teşekkür mesajı için telefonunu bir kenara koyabilirsin. Bu kadar yorucu (gezme, sinema, yemek) günden sonra atacağı ilk ve tek mesaj teşekkür olacaktır.

Hediye Zımbırtısı
Çok tavsiye alınır bugün! Yap-boz, resimli kupalar, kolye, yüzük, kıyafet… Bu kişiye kalmış! Ama öyle vahim bir durum duydum ki dün; vah halimize! Isparta’da okuyorum. Gelecek olan 3 sene orada olacağım. Isparta; malum gül şehri! Göksel var arkadaşım, bunu konuşurken Isparta’ydı. Kuru Gürültü isimli bir blogu var. Tam da bu işlik aslında ha! Neyse… Isparta’da gül fiyatlarını sormuş, gül memleketinde(!) Ankara’da sıradan bir kırmızı gül bugün 5 lira. 10 lira olursa ne dalga geçilir ha; senin kaç senedir sevgilin yok diye! Halbuki öyle bi’şey olabilir mi lan? Ben kaç senedir sevgilim olmasına rağmen almıyorum gül falan… Niye böyle bakmıyorsunuz?

Gül memlekti Isparta’da bir gül 7 liraymış. Göksel Eskişehir’e gitti. Yoksa ne yapıp eder bu kuru gürültü’yü yazdırırdım ben.  Gül o kadar klasik oldu ki; artık sevgililer günüde sadece gül alırsan  olmaz!

Sevgililer gününü kutlayan sıradan bir erkek için cebinde olması gereken baba parası minimum 70 lira: 10 çarpı 2 sinema için, 10 çarpı 2 yemek için, 25 lira hediye için 5 de gül!

En Güzeli!
Gelelim son tipe.
Sevgililer gününde olunabilecek en güzel tip budur! Birincisi sevgilin olmayacak, ikincisi sevdiğin olmayacak! Son olarak da arayışın olmayacak… Ne para derdin olur, ne hediye derdin olur ne de gül. 70 lira cebinde kalır, arkadaş ortamında iki büyük içersin!

Hiç umrunda olmaz dünya. Yolda yürürken elele olan çiftler sana sıradanmış gibi gelir. Her gün bu kadar gül satan adam niye olmaz diye düşünmezsin!

Benim de sevgilim var. Uzun zamandır… Ama kendimi bildim bileli 1 kere sevgililer günü kutlamışımdır; dur bakıyım… Evet bir kere! Bugün mü? Hayır, bugün de diğer günler olduğu gibi sıradan bir gün. Ama bugün çıkıp bir kız ile sinemaya gitsem direk yaftalandım. Yolda yürüsem yine aynı. O yüzden, gece 4de kalktım! Bugün nasıl eksem ki kızı diye 🙂 Hadi diyelim ekmedim. Buluştuk… Nereye gitsek fazla para. Sevgililer günü diye bi’şey bana yok da diyemiyorsun ki; yanında sevgilin var! En iyisi etrafa aldırmamak: özgür bir ülkede yaşıyoruz!

Patagonya’dayız!
Gelelim Patagonya’ya, yukarıda
** işareti ile belirttiğim kısıma. Bugün 14 şubat ahali, sevgililer günü! Nasıl mı başlamış? Bir rahip/papaz vakt-i zamanında birisine aşık olmuş; adı da Valentine. Çok sevmiş bu adam sonra da demiş ki: ‘Bu aşka madem karşılık yok ben intihar ediyorum; kalbimi o aşkıma değer vermeyene gönderin!‘ Göndermişler mi bilmem ama o gün bugün Hristiyanlar 14 şubat gününü tıpkı noel gibi kutlamaya başlamış. (kaynak)

Hristiyan bayramı (hop yaftala hemen)… Suudi Arabistan’da yasaklanmış, garip. Bizim insanlarımız acaba bunu biliyor mudur? Tüm dünyada 1 milyar kart gönderildiğini (sadece bugün) biliyordur! Geçelim bu mevzuları..

Konu ile paralel, benim yazımdan daha keyfili bi’kaç yazı önermek istiyorum. Gazanya – Bu gün 14 Şubat, Sevgililer Günü Başka Neler olmuş? Deli Profesör – Zarasutra | Siminya – Ayıbını Yerim Senin Keşke Müge Hanım da yazmış  olsaydı paylaşsaydım. (bu bir ricadır efendim 😀 ) Üç yazıyı da okumunazı tavsiye ederim.

Not: Yazdığım en uzun yazıydı sanırım. Umarım okurken sıkılmamışsınızdır.

11 Yorum

  • tamam hediye falan boş iş olabilir, çok pahalı olabilir, sevgilinin sevgililer günü kutlanmayabilir katılıyorum ama olsun birazda bunları yapmak lazım bence, hani ben herkesten farklı olucam tavrı nereye kadar birazda aynı olalım 🙂

    • Göksel; Ben farklı olalım demiyorum 🙂 Sevgiline hediye al. Ben de alıyorum. Herkes de alıyor. Burada yeterince sıradan oluyoruz. Benim burada biraz tepkim; müslüman geçinip Valentine kimdir bilmeden gülün üstüne adını yazıp satanındır. Yeri gelince yılbaşına küfredenleredir tepkim.

      Olayın diğer kısmına gelirsek ben sadece bir gün özel yaşamayı saçma buluyorum..

  • Aşktan yeni haberdar olduğum, yeni hissetmeye başladığım zamanlar geldi aklıma. Ne kadar saftım. Aşk olaylarını Yeşilçam filmlerindeki gibi saf yaşayacağımı düşünürdüm. Üsküdar’a giderken şarkısındaki gibi bi ortam hayalini kurardım. Meğerse bu işler böyle yürümüyormuş. Riyakarlık, sahtekarlık kol boyu. Aşkı meşki satranca çevirmişler. E ben böyle sevgililer gününde o zarı atıp bi güzel düdüklemez miyim 😀

  • bencede cok sacma sevgililer günü..hergün cok özel bnce.ama aslında 14 şubat bnim için özel bi yandan çünkü benim DOĞUMGÜNÜMM=)

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler