2010’da Oğulcan.org

2

Önceki yazıda 2011 hedeflerimden bahsetmiştim. Araya az da olsa 2010 ve blogun durumu girdi. Orada bahsetmek yerine, yeni bir yazıda uzun ve detaylı yazmak istedim.

Yaklaşık 5 yıldır (son 2.5 yılı burada) blog yazıyorum. Blog serüveninde geçirdiğim en parlak yıl, 2010 yılıydı denebilir:

  • 96 yazı yazdım, neredeyse tamamı için ortalama 2 saat harcadım.
  • 2010’da bloga 100.000 ziyaretçi geldi (günlük ~300 ziyaretçi) ve ziyaretçiler ortalam 1.9 sayfadan toplam 190.000 sayfa görüntülemişler.
  • 2010’da en çok Fikir ve Yorum kategorisine yazı yazmışım. 12 Eylül Referandumu’yla ilgili olanlar da en çok okunanlar arasına girmiş.
  • Bu yıl blogda en çok okunan 3 yazı: 1) Altın Oran ve Mekke Saçmalığı 2) Sivil Darbe vs Askeri Darbe 3) 10 Yıl, 10 Derbi. Konular: Din, siyaset ve futbol. Ne kadar klişeymiş meğer.
  • Bu yıl oluşturduğum Kitap, Sinema ve Dizi kategorilerine sadece 20 yazı yazmışım. Halbuki gerek kitap, gerekse de sinema açısından oldukça dolu bir yıldı. Bu da, blogu ne kadar önemsediğimin göstergesi oluyor. Bu kategoride en çok okunan yazı “Lost Nasıl Başladı, Nasıl Bitti?” olmuş. Yazarken çok keyif almıştım.
  • Programlama kategorisi zaten olaya ilgimi gösterir nitelikte. 6 yazı var, yalnızca 1 tanesi tam anlamıyla kod içeriyor. Yine de Android yazıları çok okunanlar listesine girmiş.
  • Son olarak, Yararlı Bilgiler kategorim. 18 yazı içeriyor fakat birçoğu, diğer kategorilerden katıştırılarak oluşturuldu. Yine de bana göre en hızlı okunacak yazıları içeriyor. (Bkz: 8 Faydalı ve Eğlenceli RSS)

2011’de, özellikle Programlama ve Kişisel kategorilerinde daha sık yazmayı düşünüyorum. Elbette ki yine kafama estiği gibi davranacağım. Kızdığımda “Böylesi de Var” olacak, gevezeyken de “Falan Filan” diye yazacağım.

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler