10 (On) yıl sonra yeniden blog yazmaya başlıyorum!

1

Sene 2007, ADSL yaygınlaşıyor. Sosyal medya, dijitalleşme, PR, kişisel marka gibi söylemesi hoş içi boş birçok kavram henüz dolaşıma girmemiş. Twitter var ama yok, friendfeed ve linkedin de benzer, facebook televizyon kanallarında anlatılıyor. Üye olanlar ya birbirini dürtüyor ya da sitede halay çekiyor.

Ne var peki? Sözlük var. YouTube var mis gibi. Forumların bazıları var. İtiraf’ın artık sadece adı var. Bir de blogspot ile birlikte bloglar var. Teknoloji konulu süreli yayınlar sık sık bloglardan bahsediyor. Ben de bir dergiden görüp (adını Byte olarak hatırlıyorum), o dönem yaygın olan şekilde, anonim isimle bir blog açtım. İşin teknik kısmını çok az biliyorum. Yine de blogspot basit kalıyor. Sonra bir şekilde WordPress’i duyuyorum ve ilk kez 2008’in başlarında .info uzantılı bir adresle blog yazmaya başlıyorum. O günlerde, hatırladığım, 30 kadar blog var, çoğu da teknoloji orijinli olduğu için blog yazmaya karar vermiş insanlar.

6 sene kadar kesintisiz blog yazdım. Yaklaşık 600 yazı yayınlamışım. 200 kadarını sonradan kaldırmışım. 2014’te blogculuk başka yerlere evrilmeye başlayınca ben de başka mecralarda yazmaya başladım ve blog yazma sürecinin sonu geldi.

Zannediyorum aynı zamanlarda bloglar her yerde olduğu için herkes aynı anda blog yazmayı bıraktı. Bir anda 140 karakterden fazla olan metinler görünmez, okunmaz gelmeye başladı. Geriye sadece bu uğraşı, profesyonel mesleğine entegre götürmek isteyenler kaldı. Başka mecralarda, başka formatlarda içerik üretmeye devam ettik.

2008’de yayına giren ilk yazı.

Daha sonra uzun bir yazıda yazmak istediğim blogculuğun benim gözümdeki macerası bu şekilde. 2018’e girerken bir İngilizce blog açmaya karar verdim. 10 yıl öncekine göre elde daha güzel seçenekler var tabii. Sonra da eski yazıların arşiv niyetine duracağı ve arada sırada yazacağım bu blogu da tekrar yayına almaya karar verdim.

2008 – 2014 arasında, başta kişisel olmak üzere; siyaset, yazılım ve birçok alt başlığı, sinema, diziler, kitaplar, futbol konularında yazmışım. Tekrar başlarken yazmak istediklerim bunlardan pek de farklı değil.

Önceki gibi aralıksız bir deneyim olur umarım.

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler