2012’de Blogdan Kesitler

2

Her gelen yıl yeni heyecan, umut ve yapılan planlar demektir benim için, birçoğumuza olduğu gibi. 2009’dan beri, her yıl, bazen geçtiğimiz yılı bazense büyük beklentilerle yaşayacağımız bir sonraki yılı bloga not düştüm.

2013_mayalar_nihaha

2012 yılı, birçok açıdan değişim yaşadığım yıl oldu benim için. Yeni bir işim oldu, bol bol hayıflandığım bir sürecin sonunda Isparta defterini kapattım, ve sonunda araba aldım. Hedeflediğim kadar olmasa da mümkün olduğunca kitap okudum: [1][2][3][4][5][6].

Yazılım yönünden de en verimli yıllarımdan birini geçirdim. Üniversiteye başlarken, üniversite sonunda hedeflediğim ya da daha doğru tabirle olmasını umduğum seviyelere birkaç ay gecikmeyle de olsa yaklaştım. Bu seviyeden kastım bir nesne yönelimli programlama dili (Java [1][2]), bir web programlama dili ve çatısı (PHP) ve son olarak bir mobil platforma uygulama geliştirecek seviyede bilgi sahibi (Android, [1][2]) olmaktı. Bunların yanında, pek de öngörmediğim şekilde Objective-C ve Cocoa Touch öğrendim, ilk uygulama (Piyasa.com oluyor) 2012’de app store’a eklendi ancak hala onay sürecinde bekliyor.

Yazının asıl konusu olan bloga dönersek:

  • Geçtiğimiz yıl, 2012 için 100 yazı hedefini koymuştum, ancak geçtiğimiz yıla (56) bile yaklaşamadan 44 yazıda kaldım.
  • Bu yıl yazıların önemli bir kısmı (yaklaşık %50’si) Kitap ve Yazılım kategorilerinde olduğundan, yazı başına düşen ortalama süre çok komik sürelere indi, yazdıklarımın çoğu zaten bildiğim ya da hazırladığım içeriklerdi.
  • Geçen yıl en çok okunan 5 yazı: 1) Ben Aslında Donanımcı Olacaktım – 2) Önyargı ya da E) Hiçbiri – 3) Şimdiki Aklım Olsaydı4) Java’da GSON Kullanımı –  ve son olarak 5) Eşik ve Sınır. En çok okunan yazının, yılın bitimine 20 gün kala yazılmış olması tamamen tesadüf, hehe.
  • 2012, birçok kategoriye yazı dahi girilmeyen bir yıl oldu. Yazılım, Kitap ve Yorum hariç yeni yazıya sahip bir kategori yok gibi bir şey.

2012 istatistikleri:

  • Blogun toplam görüntülenme sayısı %20 azalmış: 160.000
  • Gelen ziyaretçiler 1.9 sayfa gezmişler,  bu 84bin tekil ziyaretçiye karşılık geliyor. Geçen yıl 125bin olmuştu.
  • Blog en çok Aralık ayında, en az ise Ocak ayında ziyaret edilmiş, tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yazı sayılarıyla alakasız ziyaretler mevcut.
  • Ziyaretçilerin %50’si Chrome kullanıyor, geçtiğimiz yıl %40 olarak çıkmıştı.
  • Belki de en güzeli, %84 olan Windows ziyaretçi oranı bu yıl %69’a gerilemiş kalanını Ubuntu ve MacOS paylaşıyor.

2013’te hedef olarak -daha gerçekçi olması bakımından- 65 yazı yazmayı umut ediyorum, rastgele.

Mutlu yıllar, hohoho.

Not: Bu yazıyı şu şarkı eşliğinde yazdım: http://www.youtube.com/watch?v=crTDUk_f4ho

Yorum yaz

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler