WordPress’te Yazılara Anket Eklemek

W

Tüm blog sistemlerin ve blog yazarlarının vazgeçilmezidir anketler. Hatta günümüzde demokrasinin ilkelerinden biri olarak dahi görülür. Gazeteler, partiler, internet siteleri hatta özel firmalar bile yapar anketi.

WordPress blog sisteminde yan menülerde anket eklemek için birçok eklenti bulabilirsiniz. Bazıları ajax sistemi ile çalışır; bazıları düz mantık çalışır. Ben işlemci sorunları yaşadığımdan dolayı kaldırdım, ilerleyen günlerde eklerim. Anketler için kullandığım eklentinin adı: Democracy. Bu eklenti ile blogunuzda yan menüye bir yada birden fazla anket ekleyebilirsiniz.

wordpress anket eklentisi
Bu anket  eklediğim resimde olduğu gibi görünür. Yazılara nasıl ekleyeceğimizi aktarmadan önce bu eklentiyi bilgisayarınıza indirin: WordPress Democracy

Standart eklenti kurulumunu yaptıktan sonra, yönetici panelinin yazılar sekmesinde ‘Democracy Poll‘ bölümü çıkacatır buradan dilediğiniz şekilde anket oluşturabilirsiniz.

Yazılara eklemek için:

Anket oluşturduğunuzda yazılara eklemek için ‘id’ numarasını bilmeniz gerekir bunu da aşağıdaki eklediğim resimde belirttim.

anket2
ID numarasını elde ettikten sonra gelelim yazılara eklemeye… Herhangi bir yazıya anket eklemek için yazıyı düzenleyerek istediğiniz bölümüne n

n

{democracy:*id*}

kodunu ekleyin. *id* kısmı yerine anketin numarasını ekleyin. İşlem tamam, artık yazılarınıza özel anket ekleyebilirsiniz.

Anketin örneğini görmek için şu yazıma bakabilirsiniz.

Anlatım ve resimler tamamen bana aittir, izinsiz alınması yasaktır, lütfen önce izin isteyiniz!

Teşekkürler.

16 Yorum

  • Onun çözümü maalesef ben de bulamadım. Çünkü eklentinin utf-8 desteği yok. İleride olur mu bilemem. Eğer dikkat ettiysen benim gösterdiğim iki anket de Türkçe karakter içermiyor.

 • Çok yararlı birşey olmuş, sağol Oğulcan kardeşim 😉 yalnız oradaki “n” harfinin ne işe yaradıını çıakrtamadım.

  • O gereksiz bi’şey dikkate almana gerek yok. Ben de çözemedim her anketi eklediğimde çıkıyor. Sanırım eklentiden kaynaklanan bir sorun.

  • Sefa; güncel sürümü yüklediyse çıkması gerekiyor. Şu an ben de kullanıyorum, sidebar’da gördüğün gibi sıkıntı yok. Wordress’in sürümünün de güncel olması gerekli.

 • Oğulcan kardeş öncellikle cevabın için teşekkürler. Güncel sürüm linkini verebilirmisin. WordPress sürüm son sürüm olarak yüklenmiş durumda.

  • Kullandığım “Democracy” eklentisinin sürümü: 2.0.1 Ayrıca Sefa; “Democracy” eklentisinin yanında bir de “Democracy Widget” diye bir eklenti daha gelmesi gerek. Bu da yan menüde çıkmasını sağlıyor. Onu da kontrol ettikten sonra, ikisini birden tekrar aktif edersen, yönetici panelinde (wp-admin) mutlaka çıkması lazım. Kolay gelsin.

 • olmama sebebini söyliyeyim, benim de şimdi başıma geldi çünkü :). Eklentiyi bilgisayara indirdiğinizde bir ana klasör ve içinde iki tane eklenti bulunuyor. Ana klasörü plugins’e gönderdiğinizde eklentiyi eklentiler kısmında görmenize rağmen çalışmıyor. Bu yüzden ana klasörü açıp içindeki readme hariç 2 dosyayı pluginse gönderip etkinleştirin. 🙂

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler