WordPress 2.7

W

Henüz 2.6.1 versiyonu çıktığında 2.7 için dedikodular başlamıştı bile..Tabi resmi dedikodu diyelim bunlara keza WordPress kendisi ipuçları vermeye başlamıştı , hatta bende 2.7 için tema düzeni hakkında bir çeviri yapmıştım –şu yazı-. Daha sonra WordPress 2.6.x üzerinde gelişen açıklar ile 2.6.5’e kadar geldi.

Birkaç gün önce twitter üzerinde de bu tarz konuşmalar geçmişti ve çoğumuz cuma günü 03.00’da 2.7 versiyonunu bekliyorduk fakat WordPress 2.7 RC1 geldi.Tabi ki çoğumuz final sürümü beklediğimizden bir hayal kırıklığı yarattı ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki RC1 yani sürüm adayı denilen versiyonla final sürümü arasında pek fark olmayacaktır.Bu farklar zaten alfa ve beta sürümlerinde kapatılmıştır.

Twitter’da ki konuşmaları şuradan izleyebilirsiniz , tabiki twitter hesabınız olmalı (: Resmi kısma döndüğümüzde ise geliştiricilerden birçok açıklama görebiliriz.Örneğin ben yazıyı yazmadan biraz önce Dashboard dizaynı değişti.
Dashboard WordPress 2.7
Renkler ve sadelik bakımından gerçekten çok hoş duruyor.Bu gelişme ile birlikte dashboard resmi açıklaması Matt’den geldi.Yaklaşık 4 dakika sonra diğer bir geliştirici Jane Wells bir açıklama yaptı ve WordPress 2.7 sürümünün 2 gün içerisinde kullanıcılara verileceğini açıkladı!Ancak bu gelişmeleri ararken bişey gördüm: Aslında WordPress 2.7 final sürümü 10 Aralıkta yayınlacakmış ve bir öne alınma gerçekleşmiş.


Şu linkten sürümü indirerek localhost üzerinde kurdum.Yüklenene kadar herşey aynı , tabi yandaki renk tonları ile ilerlenmiş.Ancak o kadar güzel bir navigasyon menüsü var ki kesinlikle çok hoş duruyor.Alışması zor olacak o ayrı fakat göze hoş gelmesi alışma zamanını kısaltacaktır!

333
Navigasyon menüsünde ilk olarak göze açılır menüler göze çarpıyor.Ve menü dağıtımı önceki sürüm ile alakası olmayan şekilde daha çok kullanılanlar göze alınarak yapılmış!Yani link düzenlemek için Yönet>Bağlantılar yapmadan “Links” menüsü üzerinden düzenleme yapabileceğiz.

Navigasyon menüsünde diyelim ki iki adet menü açık bıraktınız , daha sonra çıkış yaptınız.Tekrar giriş yaptığınızda aynı iki menü açık kalıyor.Bunun gibi bir ayrıntı küçük şeyleri sevenler için mükemmel.

Daha önce iki şekilde olan menü düzeni (bir ayarlar – kullanıcılar kısmı varken birde tema vs kısmı vardı) 2.7 versiyonunda tamamen sola alınmış.Herşeyi sol menüden yönetmek mümkün.Sağ kısımda ise sadece açtığımız özelliklere dair küçük ayarlar için açılır bir pencere var.Başlangıç (Dashboard) kısmında bir görünüş:

333 Yan taraftaki resimde gördüğünüz gibi açıklamalarda üzerinde çok durulan sürükle-bırak kısmını dashboard içinde aktif etmişler.Böylece dilerseniz WordPress ile ilgili haberleri , eklenti gelişmelerini yukarı alabilirsiniz.Bunlardan hoşlanmıyorsanız -benim gibi- açılır/kapanır menü sayesinde kapatarak gözüne batmasını engelleyebilirsiniz.
Wordpress 2.7
Gelelim blog yazarları için tüm ilhamını ortaya döktüğü kısma , yazı bölümüne.Bu bölüm için “Quick Press” alternatifi olsa da çoğumuz bunu tercih etmeyerek uzun uzun uğraşacağızdır yazı yazarken..

Bir göz attığımızda butonlar vs için değişiklik yok fakat geri izleme için bir bölüm oluşturulmuş.Bunun yanında etiket ekleme kısmı sağ tarafa alınmış.Ayrıca belirtmek isterim her sayfada navigasyon menüsü size eşlik ediyor!
Yine aynı renk düzeni burada daha hoş gözüküyor.Gelelim başka bir özelliğe:

Wordpress 2.7
Sayfaları , yazıları düzenlerken karşınıza çıkan arayüzde göze batan iki nokta var; Birincisi yazı yada sayfayı açmak üzere üstüne geldiğiniz de içine girmeden silebilme ve önizleme özelliği bunun yanında hızlı düzenleme yapabilme.Diğer özellik ise artık yazıların göründüğü yandaki kısımda kategori ve etiketleri yazı içerisine girmeden inceleyememek.Benim için bu bir dezavantaj çünkü bazen eski yazılarımı bu bölümden kontrol ederek etiket ekliyordum yada kategorisine göre çıkarıp/ekleme yapıyordum.Zamanla alışırız umarım.Resimlere devam edelim:

Wordpress

Son sözler:Bir kaç gün içerisinde final sürüm çıktığında göreceğiz açıklarını yada hatalarını fakat içimden bir ses beklediğimize değdi diyor hadi bakalım.

Teşekkürler.

3 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler