Vatan Bilgisayar’a Aldanmayın!

V

Yılbaşı yaklaştıkça insanlardaki teknoloji ilgisinin arttığını düşünüyorum. Bir ürünü almadan önce, birçok mağazaya bakılıyor, internetten araştırma yapılıyor. Fiyat/performans gibi karşılaştırmalar yapılıyor.

Bunların ışığında birçok insanın ortaya koyduğu bir fikir var: “Vatan Bilgisayar’dan alacağım, çok ucuz!” ya da “Vatan Bilgisayar piyasanın çok altında satış yapıyor, mutlaka oraya da bak; hatta oradan al!” Aslında ortada insanların pek fark etmediği acı gerçekler var. Vatan Bilgisayar piyasadan çok aşağıda satış falan yapmıyor. Hatta yeri gelince, o ürüne en fazla parayı verip sahip olabiliyorsunuz.

Vatan Bilgisayar’ın, diğer teknoloji mağazalarıyla ve günümüz koşullarıyla hiç bağdaşmayan bir fiyat politikası mevcut. Bir banka ile anlaşma yapmış, -bu gün için bu WorldCard sahipleri- o kart sahibiyseniz fiyat ucuzluyor. Bunun dışında lafı bile edilmeyecek fiyat farkları ortaya çıkıyor. Hemen bir örnek vereyim:

Yan tarafta, Vatan Bilgisayar’ın web sayfasından rastgele seçilmiş Nokia N79 marka telefonun fiyatlarını görüyorsunuz. Detaylara şuradan görebilirsiniz.

İlk bakıldığında gerçekten de piyasanın 30-40 lira altında bir fiyat görebilirsiniz. Fakat aldanmayın. Fiyatın sol tarafında da görebileceğiniz üzere, bu fiyat sadece WorldCard sahipleri için belirtilmiş. Yani WorldCard sahibi değilseniz, bu fiyattan 13 lira fazla ödemek zorundasınız!

Ya da WorldCard sahibiyseniz, fakat 5 taksit değil de 12 taksit yaptırmak istiyorsanız o zaman ilk fiyattan tam 46 lira fazla ödemek zorundasınız.

Henüz WorldCard sahipleri için tabloya baktık. Eğer WorldCard sahini değilseniz işiniz çok daha vahim. 12 taksiti WorldCard sahibi olmadan zaten yaptıramıyorsunuz. Diyelim ki Maximum ile yapılacak en fazla taksiti -10 taksit oluyor- yaptırdık. İlk fiyat ile arasındaki fark 80 liraya çıkıyor.

Peki burada benim eleştirdiğim nedir?
Bunu da açıklamak gerekli tabii. Ben Vatan Bilgisayar’ın fiyat politikasını, neyi ne kadara sattığını eleştirmiyorum. Mal sahibi onlar, elbette ki fiyatı da onlar belirler. Alan alır, tüketicinin kararıdır bu. Kimse de -ben de dahil- karışamaz. Benim burada bahsettiğim, üzerinde durmak istediğim, sadece insanların kafasında yer etmiş “Vatan en ucuz” vurgusudur.

Şimdi bütün bunları biraz da olsa pekiştirmek, ne demek istediğimi daha net anlatmak amacıyla başka bir siteden aldığım fiyatları koyayım.

Sağ taraftaki fiyat tablosu, aynı ürünün – Nokia N79– HepsiBurada.com üzerindeki fiyatlarıdır. Az önce örnek olarak Maximum’u seçtiğim için sadece onun tablosunu aldım. Daha fazlasına şuradan bakabilirsiniz.

Gördüğümüz üzere; 2 taksit ile alınacak ilk fiyat 628 lira -peşin olduğu için 2 taksit fiyatı fark etmiyor-. Yani Vatan Bilgisayar’ın ilk fiyatı olan 41 lira fazla. Çok güzel değil mi?

Fakat, tabloda aşağıya doğru indiğimizde, en altta 52.34 – 628.10 fiyatlarını görüyoruz. Bu fiyat, az önceki Vatan Bilgisayar’da, seçenekler arasında yer almayan 12 taksit fiyatı oluyor. Üstelik de hiçbir vade farkı yok. Yani 2 üstteki 62.81 lira -10 taksit- ile de 628 liraya alabilirsiniz. Bu fiyatları yukarıdaki ile karşılaştırdığımızda ortaya 39 lira fark çıkıyor.

Vatan Bilgisayar en ucuz falan değildir. İşin başka güzel yanları da var. Eğer Vatan’dan alışveriş yaparken WorldCard sahibi değilseniz, hemen orada sahip de olabilirsiniz. Başvuruyu orada yapmak da mümkün.

Bütün bunlardan sonra şunu şöyleyerek sözlerimi bitirmek istiyorum:
Bana göre yapılması gereken ortaya her şeyden önce bir fiyat koymaktır. Daha sonra bu fiyatı, anlaşmalı olduğunuz bankalar sayesinde düşürebilirsiniz. Bu apayrı bir durumdur. Yukarıdaki, sadece WorldCard sahiplerinin kullanabileceği bir fiyat olduğundan hiçbir zaman diğer marketlerdeki ile karşılaştırılamaz. Eğer, Maximum Kart’ta olduğu gibi bir karşılaştırma yaparsak, ortaya çıkan fiyatlar Vatan’ın ucuz olmadığını gösterir.

Not: VatanCard sahibi değilseniz 5 taksit bile yaptıramazsınız. Buna hiç girmiyorum bile!

3 Yorum

  • evet doğru da alacak adamın gözü kör mü gayet mantıklı yaptıkları hile mi var hayır düzenbazlık mı var alakası yok dolandırıcılıkta yok anlaşması olan bankaya özel indirim yapıyor belirtiyor ve diğer durumlarıda belirtiyor burada yanlış olan bişey yok tüketici okuma yazma biliyorsa olay bitmiştir diğer mağazalarda aynı şekilde zaman zaman kampanyalar yapmaktadır.

  • Vatan bilgisayarın “biz en ucuza satıyoruz” diye bir tavrı yok zaten. Bu kanı müşteriler tarafından, yani benim gibi sürekli vatandan alışveriş yapan insanlar tarafından ortaya atılıyor. Word kart sahibi değilseniz bu sizin sorununuz. Teknolojiden anlayan biriyseniz ürünü aldığınız yerin ucuza verip vermemesinden önce teknik desteğinin kalitesine bakarsınız. Teknoloji mağazalarının, şehrimde olanlardan bahsediyorum, en iyi teknik desteği veren firma Vatan Bilgisayardır. Bu yüzden de ilk başta alırken 30-40 lira fazla ödemek benim işime gelir, eğer word kartım yoksa. Çünkü herhangi bir arıza durumunda gönlünüz rahat bir şekilde ürününüzü teslim edebilirsiniz.

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler