Referandum Sonrası

R

Parti fanatikliği altında oylanan bir referandumun sonuna geldik. Düşüncelerimden hiç bu kadar emin olmamıştım, sağ olsun arkadaşlarım beni hiç yanıltmadılar.

Mesele evet ya da hayır değil. Ne çıkarsa çıksın; gücün elinde olmasını isteyen fakat başaramayan diğer tarafı kötüleyecekti. Fakat bu kadarını ben de beklemiyordum. Bizzat tanıdığım en az 20 kişi, değişiklikleri hiç okumadan oy verdiler. Ne oy verdikleri hiç önemli değil; bi’ tarafın şakşakçısı olmuşlar, kesin yargıları ve dokunulmazları var.

Sonuçlar %60 olduğunda başlayan Aziz Nesin muhabbeti, öncesinde Başbakan’ın “Hayır diyenler darbeci” tarzında açıklamaları. Facebook’ta; evet diyenlere gelen vatan haini, rejim düşmanı ve aptal muhabbetleri. Herkesin demokrasi istediği bir ülkede; çıkan sonuca karşı en ufak bir tahammül gösterilmemesi zaten demokrasi anlayışımızı gösteriyor.

Aziz Nesin’in bu sözleri klavyeden klavyeye dolaşırken; oğlunun (Ali Nesin) haftalardır “Yetmez ama Evet!” dediğinin ortada durması da ayrı bir mevzu.

Bir tarafın savaş kazanmış gibi sevinmesi; diğer tarafın yeni anayasadan yalnızca evet diyenler sorumluymuş gibi “göreceksiniz siz” vurguları yapması. Sonra yıkın heykellerimi videoları, profil fotoğrafları, %60’dan utananlar falan. Başbakan “Yargı kararlarına saygı duymak zorunda değiliz” dediğinde hassiktir çekenler, bu gün halkın kararına karşı aynı tavrı sergiliyor. 

6 milyon oy farkı varken, aptal-koyun denklemini bırakanlar mükerrer oydan, elektrikten kesintisinden bahsediyor. “PKK’nın siyasi uzantısı” diye tanımlanan BDP, nasıl oluyorsa ülkeyi böleceği söylenen bir anayasa değişikliğini boykot ediyorlar. Tabii bunların hepsi üzerimizde oynanan pis oyunlar.

Diğer tarafta; her fırsatta Aleviler’i aşağılayan, görmezden gelen bir siyasi parti ve arkasındakiler demokrasi geliyor diye naralar atıyor. Hiç “hayırlı” tabirini kullanmayanlar bi’ anda kesme işaretli hayır yazmaya başlıyor. Yine, ibadet yapılırken rekor denemeleri yapılıyor, sonuç: 70.000 Evet.

Kenan Evren’e bile bu kadar küfür edilmemiştir. Neyse galiba şeriat geliyor, arkadaşları rüyalarından uyandırıp derhal kaçmamız lazım. Daha evleneceğimiz 4 kadını belirleyeceğiz.

Dipnot: N’olur ülkeyi yalnızca siz seviyormuşsunuz gibi davranmayın, komik oluyor.
Dipnot 2: Referandumun gösterdikleri #1: Kutsalı ve dokunulmazı çok olan kaybeder.

2 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler