Lost Neden Böyle Bitti?

L

Evet Lost bitti! 6 sezounluk inanılmaz kurgu öyle ya da böyle sonuçlandı. Bunu özellikle yazıyorum, şu an ben de “acaba mı?” diye düşünüyorum. Gün boyu, en azından dizi inene kadar spoiler yememek için pek fazla internete girmedim. Yine de okuduğum kadarıyla tatmin etmeyen bir son oldu.

Fikirlerimi belirtmeden önce şunu söylemeliyim: Ben beğendim.

Diziyi bir süreç olarak ele alırsak, neredeyse tamamı soluk kesiciydi. Özellikle sezon finalleri; Desmond’ın anlatıldığı bölümler, Faraday’ın anlatıldığı bölümler enfesti. Peki neden böyle bitti?

Ben şöyle açıklıyorum bu talihsizliği(!):
Eğer oluşturduğunuz kurgu çok geniş tabanlı ise –ki lost öyle, ada, duman, karakterler– bütün kurguyu; sebebiyle, sonucuyla kısaca her detayıyla anlatmanız neredeyse olanaksız. Sonuçta bu birkaç yazara ait olan bir hayalgücü. Ve ne şekilde anlatılırsa anlatılsın, bir kısım izleyiciye mutlaka saçma gelecek veya şimdi olduğu gibi kabullenilmeyecekti. Bu yüzden, Lost’un finalinin ucu açık bir şekilde bitmesini bekliyordum.

Açıklanan kısım, bu koskocaman kurgunun, sadece bize yansıyan sürecine aitti. Bu sebeble de final, karakter sonları şeklinde gerçekleşti. Bir çeşit araf ya da diğer tabirle flashsideways. Bu sonu yadırgamamak gerek. Çünkü dizi zaten, adanın ya da kurgunun bir noktasında bulunan bilinmezi açıklamak üzerine kurulu değildi. Tamamıyla karakterlerin kişilikleri üzerine oturtulmuştu. Bunu izlenilir kılan da kurgu ve gizemdi.

Yani Lost, Jack’in bir rüyası ya da hayali değildi. 6 sezon süren ‘bir hiç, asla değildi. Aksine, her şey karakterlerin kişiliklerindeki ortak noktalarda saklı. Yalnızlık, suçluluk duygusu ve yeniden başlamak. Ada bir nevi araç oldu denilebilir. Elbette ki, çok daha farklı teorilerin kol gezdiği bir dizi, daha farklı bir şekilde bitebilirdi. Buna itirazım yok, yalnızca her şeyi açıklamanın mantıklı olmadığını düşünüyorum.

6. sezonun ilk bölümlerinden sonra, ortaya “Paralel evrenler mi?” sorusu çıkmıştı. O bölümle de ilgili olarak bir yazı yazmıştım. Lost’un paralel evrenlere gitmediğini belirtmiştim. O kısımın da araf olabileceği görüldü.

Baştan sona  -yine de 1. ve 5. sezonu ayırıyorum- harika bir yapımdı. Yeri biraz zor dolar.

2 Yorum

Oğulcan

Arşivler

Kategoriler